Dodaj publikację
Autor
Joanna Draheim
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
242

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji do klasy 5 na temat porównywania ułamków zwykłych.
 Pobierz (doc, 87,0 KB)

Podgląd treści


mgr Joanna Draheim Zawiercie 2009-10-21
nauczycielka matematyki
MSP nr 4 w Zawierciu

Konspekt lekcji matematyki w klasie V

Dział programowy: Ułamki zwykłe.

Temat: Porównywanie ułamków zwykłych.

Cele operacyjne:
- Uczeń umie porównać ułamki o tych samych mianownikach lub o tych samych licznikach,
- Uczeń umie porównywać liczby mieszane,
- Uczeń umie porównywać ułamki o różnych licznikach i mianownikach,
- Uczeń utrwala pojęcia licznik, mianownik,
- Uczeń określa jaka część całości jest zaznaczona na rysunku,
- Uczeń zaznacza na rysunku część całości.

 Metody:
- burza mózgów,
- ćwiczenia na zastosowanie teorii.

Formy pracy :
-        praca indywidualna,
-    praca z całą klasą.
 
 
Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- kolorowa kreda,
- tablica.

Tok lekcji

Część wprowadzająca.
Sprawdzenie obecności i pracy domowej z poprzedniej lekcji.

Część właściwa.
1. Podanie tematu i celu lekcji.
2. Przypomnienie jak porównujemy ułamki zwykłe o tych samych mianownikach.

Pod każdym rysunkiem napisz jaka część jest zamalowana, oraz porównaj otrzymane ułamki zwykłe.
a)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

b)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

Po wykonaniu przykładów nauczyciel prosi o przyjrzenie się tym ułamkom i znalezieniu cechy wspólnej ułamków ( jednakowe mianowniki). Następnie uczniowie formułują zasadę porównywania ułamków o jednakowych mianownikach, którą nauczyciel zapisuje na tablicy, a uczniowie do zeszytów:
Jeżeli ułamki mają jednakowe mianowniki, to większy jest ten ułamek, którego licznik jest większy.
3. Przypomnienie jak porównujemy ułamki zwykłe o tych samych licznikach.

Pod każdym rysunkiem napisz jaka część jest zamalowana, oraz porównaj otrzymane ułamki zwykłe.

a)
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |
|  |  | |  |  |

b)
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |
|  | |  |

Po wykonaniu przykładów nauczyciel prosi o przyjrzenie się tym ułamkom i znalezieniu cechy wspólnej ułamków ( jednakowe liczniki). Następnie uczniowie formułują zasadę porównywania ułamków o jednakowych licznikach, którą nauczyciel zapisuje na tablicy, a uczniowie do zeszytów:
Jeżeli ułamki mają jednakowe liczniki, to większy jest ten ułamek, którego mianownik jest mniejszy.
4. Nauczyciel pyta która z liczb jest większa?
[pic] [pic]
[pic] [pic]
Następnie z pomocą uczniów formułuje wniosek i zapisuje na tablicy:
Gdy porównujemy liczby mieszane to najpierw porównujemy części całkowite, jeśli są one jednakowe to porównujemy części ułamkowe.
5. Nauczyciel rysuje na tablicy dwa prostokąty:
[pic]
i prosi o zamalowanie [pic] jednego i [pic] drugiego. Który z tych ułamków jest większy?
[pic] < [pic].
Nauczyciel pyta: Jak porównać ułamki o różnych mianownikach i różnych licznikach bez rysowania pomocniczych rysunków? Na podstawie odpowiedzi uczniów nauczyciel zapisuje wniosek na tablicy:
Aby porównać ułamki o różnych mianownikach i różnych licznikach, można sprowadzić je do wspólnego mianownika lub licznika.
6. Zadanie 3.7 b, c str. 75, Zad. 3.8 b, c str. 75
7. Zadanie pracy domowej Zad. 3.7 a str.75 i Zad. 3.8 ...