Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „Dzieje Polski”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 7.09.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat: Polska dziś. Powierzchnia, ludność oraz sąsiedzi Polski.
Cel ogólny: Zaznajomienie uczniów z położeniem geograficznym Polski i wynikającymi
z tego konsekwencjami
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - wymienić najważniejsze cechy położenia geograficznego Polski
- wymienić sąsiadów Polski
- wskazać sąsiadów Polski na mapie według kierunków geograficznych
(np. z kim Polska graniczy od wschodu)
- potrafi poprawnie przytoczyć obszar i ludność Polski
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998, mapa fizyczna Polski.
Metody: rozmowa nauczająca, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń pod kierunkiem
nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
35’ Lekcja właściwa. Podanie tematu lekcji.
- Na jakim kontynencie geograficznym leży Polska?
- Jakich sąsiadów posiada Polska?
- Z kim graniczy Polska od zachodu?
- Z kim graniczy Polska od południa?
- Z kim graniczy Polska od wschodu?
- Z kim graniczy Polska od północy?
Proszę wymienić te państwa pokazać na mapie.
- Jakie miasto jest stolicą Polski?
- Jakie formy ukształtowania powierzchni dominują w krajobrazie Polski?
- Proszę wymienić największe rzeki Polski
- Jak Polska korzysta z dostępu do morza? Jakie znasz największe polskie porty na Bałtyku? Jak oceniasz długość polskiej linii brzegowej?
Krótki wykład nauczyciela porządkujący uzyskane informacje
Klasa wykonuje ćwiczenia pod kierunkiem nauczyciela (ćwiczenie 1–3, ze strony 3- 4)
5’ Podanie zadania domowego
Na podstawie rocznika statystycznego i mapy, porównaj obszar i ludność Polski do obszaru i ludności jej sąsiadów.
SZYMON SOLAK Data 14.09.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat: Pierwszy król Polski - Bolesław Chrobry.
Cel ogólny: Zaznajomienie uczniów z sukcesami politycznymi okresu rządów Bolesława
Chrobrego
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - pokazać na mapie granice państwa polskiego z początku oraz końca panowania Bolesława Chrobrego
- wskazać znaczenie misji św. Wojciecha (997 r.) dla polskiego państwa
i Kościoła
- wskazać skutki polityczne i znaczenie zjazdu gnieźnieńskiego 1000 r.
- wymienić najważniejsze sukcesy polityczne Bolesława Chrobrego
- wskazać znaczenie koronacji królewskiej dla państwa polskiego
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998, mapa „Polska w okresie wczesnopiastowskim X – XI w.”
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, praca uczniów z zeszytem ćwiczeń
pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Przedstaw początki państwa Polan
- Pokaż na mapie granice państwa polskiego z okresu ...