Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „ll”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 20.12.2005
Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat: W demokratycznych Atenach.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom początków ustroju demokratycznego
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - scharakteryzować grecką polis
- opisać ustrój wewnętrzny Aten
- scharakteryzować ateńskie sądownictwo
- porównać demokrację ateńską z dzisiejszą
- wyjaśnić pojęcia: polis, demokracja, ostracyzm, arystokracja
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998, mapa „Grecja przed wojną peloponeską”.
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem pod
kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
-Z jakich powodów mieszkańcy Egiptu utworzyli państwo?
-Nazwij ustrój który panował w Egipcie i wymień uprawnienia faraona.
-Przedstaw hierarchię społeczną w państwie egipskim. Omów położenie każdej z grup, warstw społecznych.
-W jaki sposób chowano zmarłych Egipcjan. Co wiemy o wierzeniach starożytnych Egipcjan?
25’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Grecka polis i jej mieszkańcy.
2. W demokratycznych Atenach
3. Mechanizmy ochrony demokracji - ostracyzm
4. Demokracja ateńska a dzisiejsza.
5. Pojęcia: polis, demokracja, ostracyzm, arystokracja
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
5’ Rekapitulacja pierwotna
- Scharakteryzuj grecką polis
- Przedstaw uprawnienia ateńskiego Zgromadzenia Ludowego oraz Rady Pięciuset
- Czym różniła się demokracja ateńska od monarchii despotycznej w starożytnym Egipcie?
- Czym był ostracyzm? Jak oceniasz taki rodzaj sądu?
- Jakie dostrzegasz różnice między demokracją ateńską a dzisiejszą?
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż ćwiczenia 1 – 3 ze str. 41 - 42 w zeszycie ćwiczeń.
SZYMON SOLAK Data 03.01.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat: Monarchia feudalna w średniowieczu.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom form ustrojów państwowych występujących w średniowieczu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: - podać przyczyny uformowania się monarchii feudalnej
- scharakteryzować ustrój monarchii feudalnej
- opisać jak doszło do rozdrobnienia feudalnego w średniowiecznej Europie
- scharakteryzować ustrój monarchii stanowej
- wyjaśnić pojęcia: lenno, senior, wasal, anarchia
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem pod
kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
- Scharakteryzuj grecką polis
- Przedstaw uprawnienia ateńskiego Zgromadzenia Ludowego oraz Rady Pięciuset
- Czym różniła się demokracja ateńska od monarchii despotycznej w starożytnym Egipcie?
- Czym był ostracyzm? Jak oceniasz taki rodzaj sądu?
- Jakie dostrzegasz różnice między demokracją ateńską a dzisiejszą?
25’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień ...