Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Szymon Solak
Konspekty z historii
do działu „Społeczeństwo”
dla klasy V
szkoły podstawowej
do podręcznika i zeszytu ćwiczeń
T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji,
Gdańsk 1998.
SZYMON SOLAK Data 27.02.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat: Rzym niewolników.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom życia społecznego w starożytnym Rzymie
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -omówić proces przejścia ustroju starożytnego Rzymu od republiki do
cesarstwa
- scharakteryzować ustrój społeczny starożytnego Rzymu (patrycjusze,
plebejusze)
-przedstawić położenie niewolników w starożytnym Rzymie
-wskazać charakter więzi społecznych występujących w starożytnym
Rzymie
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia
i społeczeństwo, Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem
pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
25’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Od republiki do cesarstwa
2. Rzymskie społeczeństwo - patrycjusze i plebejusze)
3. Niewolnictwo w starożytnym Rzymie
4. Charakter więzi społecznych w starożytnym Rzymie (patron – klient)
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa wykonuje ćwiczenie 1 ze strony 56 zeszytu ćwiczeń.
10’ Rekapitulacja pierwotna
-Omów proces przejścia ustroju starożytnego Rzymu od republiki do cesarstwa
-Kim byli patrycjusze i plebejusze?
-Przedstaw położenie niewolników w starożytnym Rzymie
-Kim byli wyzwoleńcy
-Które grupy społeczne w Rzymie nie musiały pracować? Dlaczego?
-Na czym polegał związek między patronem a jego klientem?
5’ Podanie zadania domowego
Rozwiąż ćwiczenie 2 ze str. 56 - 57 zeszytu ćwiczeń.
SZYMON SOLAK Data 06.03.2006
Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat: Stany średniowiecznej Europy.
Cel ogólny: Przybliżenie uczniom życia społecznego w średniowieczu
Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów
Uczeń umie: -wymienić stany społeczeństwa średniowiecznego
-uzasadnić, które spośród tych stanów były uprzywilejowane, a które upośledzone
społecznie
-scharakteryzować każdy ze stanów wraz z jego zróżnicowaniem wewnętrznym
Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo,
Gdańsk 1998.
Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem
pod kierunkiem nauczyciela
Tok lekcji
5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.
5’ Rekapitulacja wtórna
-Omów proces przejścia ustroju starożytnego Rzymu od republiki do cesarstwa
-Kim byli patrycjusze i plebejusze?
-Przedstaw położenie niewolników w starożytnym Rzymie
-Kim byli wyzwoleńcy
-Które grupy społeczne w Rzymie nie musiały pracować? Dlaczego?
-Na czym polegał związek między patronem a jego klientem?
25’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.
1. Społeczeństwo stanowe.
2. Duchowieństwo.
3. Rycerstwo.
4. Mieszczaństwo.
5. Chłopstwo.
Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.
Klasa wykonuje ćwiczenie 2 i 3, ze stron 60-61 zeszytu ćwiczeń.
10’ Rekapitulacja pierwotna
-Jakie różnice ...