Dodaj publikację
Autor
Szymon Solak
Data publikacji
2010-02-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacje są przeznaczone dla nauczycieli historii w szkole podstawowej.
 Pobierz (docx, 16,9 KB)

Podgląd treści

Szymon Solak

Konspekty z historii

do działu „Religia”

dla klasy V

szkoły podstawowej

do podręcznika i zeszytu ćwiczeń T. Małkowski, Historia. Dzieje cywilizacji, Gdańsk 1998.

SZYMON SOLAK Data 25.04.2006

Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej

Temat: Grecki politeizm.

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom politeistycznej religii greckiej

Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów

Uczeń umie: -wymienić i opisać bogów starożytnej Grecji

-omówić różnice między bogami a ludźmi

-wyjaśnić czym jest mit, podać kilka mitów greckich

-wyjaśnić w jaki sposób Grecy wyobrażali sobie życie po śmierci

-wyjaśnić pojęcia: politeizm, ambrozja

Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo, Gdańsk 1998.

Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

30’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Główni bogowie greccy.

2. Mity greckie.

3. Życie po śmieci według Greków.

4. Greckie wyrocznie.

5. Pojęcia: politeizm, ambrozja

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.

Klasa wykonuje ćwiczenie 1-2 ze stron 96-98 zeszytu ćwiczeń.

10’ Rekapitulacja pierwotna

-Wymień i opisz bogów starożytnej Grecji

-Omów różnice między bogami a ludźmi

-Wyjaśnij czym jest mit, podać kilka mitów greckich

-Wyjaśnij w jaki sposób Grecy wyobrażali sobie życie po śmierci

-Wyjaśnij pojęcia: politeizm, ambrozja

-Jaką rolę odgrywały wyrocznie? Która z nich była najsłynniejsza i w jaki sposób udzielano tam porad?

5’ Podanie zadania domowego

Rozwiąż ćwiczenie 3 ze strony 98 zeszytu ćwiczeń.

SZYMON SOLAK Data 05.05.2006

Konspekt lekcji historii dla klasy VI szkoły podstawowej

Temat: Judaizm – pierwsza religia monoteistyczna

Cel ogólny: Przybliżenie uczniom monoteistycznej religii żydowskiej

Cel kluczowy: Rozwiązywanie twórcze problemów

Uczeń umie: -wymienić zasady religii żydowskiej

-omówić historię Judaizmu

-wyjaśnić rolę Biblii i prawa żydowskiego w Judaizmie

-wyjaśnić pojęcia: prorocy, monoteizm, mesjasz, koszerny, szabat

Środki dydaktyczne: podręcznik i zeszyt ćwiczeń T. Małkowski, Historia i społeczeństwo, Gdańsk 1998.

Metody: rozmowa nauczająca, opowiadanie, wykład, praca uczniów z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela

Tok lekcji

5’ Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy obecności.

5’ Rekapitulacja wtórna

-Wymień i opisz bogów starożytnej Grecji

-Omów różnice między bogami a ludźmi

-Wyjaśnij czym jest mit, podać kilka mitów greckich

-Wyjaśnij w jaki sposób Grecy wyobrażali sobie życie po śmierci

-Wyjaśnij pojęcia: politeizm, ambrozja

-Jaką rolę odgrywały wyrocznie? Która z nich była najsłynniejsza i w jaki sposób udzielano tam porad?

25’ Podanie tematu lekcji. Podyktowanie zagadnień klasie.

1. Pierwsza religia monoteistyczna.

2. Naród wybrany.

3. Biblia i prawo żydowskie.

4. Judaizm dzisiaj.

Omówienie przez nauczyciela podyktowanych zagadnień.

Klasa wykonuje ćwiczenie ...