Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
vitiahoffmann, 2010-03-10, ocena:
Bardzo fajny pomysł i dobrze wypracowane. Ważne jest rozwijać poczucie własnego ciała i jego kontroli zewnętrznej i wewnętrznej
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT ZAJĘĆ: Ciało-rejestrator naszych odczuć.
CEL GŁÓWNY: Uświadomienie wychowankom, w jaki sposób odbieramy nasze wrażenia.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
▪ uczeń rozróżnia części ciała i potrafi podać przykład czynności, jakie można wykonać za ich pomocą
▪ potrafi wymienić różne wrażenia odbierane przez nasze ciało
▪ nabywa umiejętności koncentracji i relaksu
▪ przekonuje się, że spokojny i głęboki oddech powoduje odprężenie ciała
▪ nabywa pewności w odróżnianiu prawej i lewej strony
▪ potrafi skoncentrować się na własnym oddechu
▪ umie narysować postać ludzką z istotnymi szczegółami
▪ potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące swojej pracy i portretu kolegi
METODY PRACY: burza mózgów, słowna, zajęć praktycznych, zabawowa.
FORMY PRACY:zbiorowa, indywidualna, w parach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze pakowego papieru, kredki świecowe, tekst zabaw(K.W.Vopel ,,Gry i zabawy interakcyjne’’), bębenek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA
▪ Czynności organizacyjno-porządkowe; powitanie wychowanków.
▪ Zabawa ruchowa,,Chodzenie w kole’’ :dzieci ustawiają się w kole jeden za drugim,na umówiony sygnał (uderzenie w bębenek) zmieniają ruch lub jego tempo zgodnie ze wskazówkami nauczyciela, np. Chodzimy wolniutko w kole(uderzenie),zwiększamy tempo chodzenia(uderzenie), skaczemy na lewej nodze( uderzenie),zmieniamy kierunek(uderzenie),chwytamy kolegę przed nami za prawe ucho itp.
• Wykorzystanie zabawy do podania celu i tematu zajęć.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
• Wybrane dziecko rysuje schematycznie postać ludzką, grupa koryguje rysunek(uwzględnia wszystkie szczegóły postaci).
• Nauczyciel stara się dowiedzieć od uczniów, do czego służą poszczególne części ciała(głowa-myślenie, nos- wąchanie, palce-dotykanie, chwytanieitp.),zapisanie spostrzeżeń na arkuszu papieru.
• Zabawa ,,W prawo, w lewo’’: nauczyciel wolno i wyraźnie czyta tekst(K.W. Vopel), uczniowie wykonują odpowiednie polecenia; fragment tekstu: Połóżcie się wygodnie na podłodze…Teraz zamknijcie oczy i wyciągnijcie się…Podnieście prawą rękę i pomachajcie mi…Połóżcie prawą rękę na podłodze i podnieście lewą rękę, żeby mi pomachać…A teraz podnieście obie ręce i niech ręce machają do siebie…Dotknijcie prawą ręką lewego ucha…Połóżcie prawą rękę z boku…Dotknijcie lewą ręką prawego ucha….
• ,,Niedzielni malarze’: zabawa w parach,dzieci wykonują portrety kolegi za pomocą kredek świecowych. Po zakończeniu rysunków uczniowie starają się odpowiedzieć na pytania: Czy zapomniałem namalować jakieś części ciała? Które części ciała wyróżniłem? Jak zostałem namalowany? Co partner uchwycił szczególnie dobrze? Co uchwycił gorzej? Czy ktoś mnie już malował? -indywidualne wypowiedzi uczniów.
• Zabawa,,Oddychanie’’: nauczyciel czyta tekst, dzieci koncentrują się na swoim oddechu według wskazówek prowadzącego,fragment tekstu:Macie teraz okazję świadomie odczuć, co się dzieje, kiedy oddychacie.Połóżcie się na podłodze nie za blisko sąsiada…Zamknijcie oczy…Spróbujcie ustalić, jakie jest teraz wasze ciało w dotyku…(15 sek ...