Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o symetrii
Poziom nauczania: gimnazjum, klasa III d
Czas trwania: 45 min.
Cele: Uczeń
• Znajduje punkty symetryczne do danych względem prostej i względem punktu
• Znajduje punkty i figury symetryczne względem osi oraz początku układu współrzędnych
• Wskazuje osie i środki symetrii figur
Metoda pracy:
• metoda tekstu przewodniego
• ćwiczeniowa
• rozmowa dydaktyczna
• metoda ewaluacyjna
Formy pracy:
• praca z całą klasą
• praca w grupach
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
• karty pracy dla grupy
• brystol
• mazaki
• magnesy
• karty do pracy indywidualnej
Przebieg lekcji
|Etapy |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Umiejętności kluczowe |
|1. |2. |3. |4. |
|1. Zaangażowanie |Przed rozpoczęciem lekcji zostały przygotowane |Uczniowie zajmują miejsca na swoich |samoorganizowanie się |
| |stanowiska dla 4 i 5 – osobowych grup. Podziału na |stanowiskach i organizują pracę w |komunikowanie się U-U |
| |grupy dokonuje nauczyciel uwzględniając umiejętności|grupie. | |
| |matematyczne uczniów. Na każdym stanowisku znajduje | | |
| |się numer grupy, kartka brystolu i mazaki. | | |
| |Nauczyciel informuje uczniów w której grupie mają | | |
| |zająć miejsce. | | |
| |Podania i zapisania tematu lekcji oraz zapoznania | | |
| |uczniów z celami lekcji. | | |
| |Przypomnienia najważniejszych wiadomości o symetrii | | |
| |(jakie warunki muszą spełniać punkty symetryczne |Uczniowie zapisują temat lekcji w | |
| |względem prostej i względem punktu ) |zeszycie. | |
| | |Uczniowie odpowiadają na pytania | |
| | |nauczyciela | |
|2. Badanie |Na polecenie nauczyciela łącznik grupy pobiera karty|Uczniowie zapoznają się z kartą pracy|skuteczne porozumiewanie się |
| |do pracy grupowej. |i przystępują do rozwiązywania |U – U |
| |(załącznik nr1) |zadania. | |
|3. Przekształcanie |Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie |Uczniowie rozwiązują zadania zgodnie |współpraca w grupie |
| |potrzeby udziela wyjaśnień. |z instrukcją. |wzajemne uczenie się |
| | |Po upływie wyznaczonego czasu |pełnienie powierzonych |
| | |przygotowują się do prezentacji. |funkcji |
|4. Prezentacja |Nauczyciel zaprasza uczniów poszczególnych grup do |Prezenter z każdej grupy zapoznaje |komunikacja (mówienie i |
| |zreferowania rozwiązania zadania na forum klasy. |słuchaczy z treścią zadania oraz |słuchanie) |
| | |wyjaśnia rozwiązanie zadania |pełnienie funkcji prezentera |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | |Uczniowie słuchają prezentacji i w | |
| |W przypadku błędnych rozwiązań nauczyciel prosi |razie potrzeby proszą o wyjaśnienie. | |
| |innych uczniów o podanie prawidłowej odpowiedzi lub | | |
| |sam wyjaśnia | | |
|5. Refleksja |Po wysłuchaniu prezentacji nauczyciel podsumowuje |Uczniowie słuchają wypowiedzi |komunikowanie się N –U |
| |pracę uczniów w grupach. |nauczyciela. | |
|6. Ewaluacja – |Na polecenie nauczyciela łącznicy grup pobierają |Uczniowie przystępują do pracy | |
|krótki test |karty do pracy indywidualnej |indywidualnej | |
| |Lekcję kończy zadanie pracy domowej oraz dokonanie | | |
| |przez uczniów samooceny dotyczącej ich wiedzy, |Uczniowie zapisują pracę domową oraz | |
| |prezentacji zaangażowania w pracę grupy oraz |na planszy ewaluacyjnej zaznaczają |- samoocena uczniów |
| |współpracy w grupie |mazakiem kropkę w wybranym przez | |
| | |siebie miejscu. | |
KARTA PRACY GRUPY 1
Grupa 1 ...