Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
Temat lekcji: Przekształcanie wyrażeń algebraicznych z zastosowaniem
wzorów skróconego mnożenia
Poziom nauczania: gimnazjum, klasa II a
Dział programowy: wyrażenia algebraiczne
Czas trwania: 45 min.
Cele: Uczeń:
• zna i poprawnie stosuje wzory skróconego mnożenia
• umie mnożyć sumę przez jednomian
• prawidłowo opuszcza nawiasy poprzedzone znakiem plus i minus
• ma nawyk sprawdzania rozwiązania przed oddaniem pracy
Metoda pracy:
• gra dydaktyczna
• metoda metaplanu
• metoda ewaluacji – SMILY
Formy pracy:
• praca z całą klasą
• praca w grupach
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
• domino matematyczne
• arkusze papieru z metaplanem
• kartki z zadaniami, instrukcja do zadań
• karty z pracą domową
Przebieg lekcji
|Etapy |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Umiejętności kluczowe |
|1. |2. |3. |4. |
|1. Zaangażowanie |Przed rozpoczęciem lekcji zostały przygotowane |Uczniowie zajmują miejsca na swoich |samoorganizo-wanie się |
| |stanowiska dla 4 i 5 – osobowych grup. Podziału na |stanowiskach i organizują pracę w |komunikowa-nie się U-U |
| |grupy dokonuje nauczyciel uwzględniając umiejętności|grupie. | |
| |matematyczne uczniów. Nauczyciel informuje uczniów w| | |
| |której grupie mają zająć miejsce. | | |
| |Podania i zapisania tematu lekcji oraz zapoznania | | |
| |uczniów z celami lekcji. | | |
| |Przypomnienia wzorów skróconego mnożenia | | |
| | | | |
| | | | |
| | |Uczniowie zapisują temat lekcji w | |
| | |zeszycie. | |
| | |Uczniowie odpowiadają na pytania | |
| | |nauczyciela | |
|2. Badanie |Na polecenie nauczyciela łącznik każdej grupy |Uczniowie zapoznają się z kartą pracy|skuteczne porozumiewa-nie się|
| |pobiera zestaw kartek z zadaniami oraz instrukcję do|i przystępują do rozwiązywania | |
| |zadań |zadania. |organizowanie i planowanie |
| |(załącznik nr 1 – 6 ) | |wspólnej pracy |
| |Nauczyciel krótko omawia metodę pracy uczniów zwaną | | |
| |metaplanem. | | |
|3. Przekształcanie |Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie |Uczniowie rozwiązują zadania zgodnie |współpraca w grupie |
| |potrzeby udziela wyjaśnień. |z instrukcją. |wzajemne uczenie się |
| | | |pełnienie powierzonych |
| | | |funkcji |
|4. Prezentacja |Po upływie wyznaczonego czasu nauczyciel zaprasza |Uczniowie słuchają prezentacji i w |komunikacja (mówienie i |
| |kolejno sprawozdawców grup do prezentacji swoich |razie potrzeby proszą o wyjaśnienie. |słuchanie) |
| |rozwiązań. | |weryfikacja błędnych |
| |W przypadku błędnych rozwiązań nauczyciel prosi | |rozwiązań |
| |innych uczniów o podanie prawidłowej odpowiedzi lub | | |
| |sam wyjaśnia. | | |
|5. Refleksja |Po wysłuchaniu prezentacji nauczyciel podsumowuje |Uczniowie słuchają wypowiedzi |Komunikowa-nie się N –U |
| |pracę uczniów w grupach. |nauczyciela. | |
| |Nauczyciel prosi uczniów o wyrażenie poziomu swoich |Uczniowie zapisują pracę domową oraz |samoocena uczniów |
| |umiejętności dotyczących przekształceń wyrażeń |na planszy ewaluacyjnej (załącznik 7)| |
| |algebraicznych. |zaznaczają mazakiem kropkę w wybranym| |
| |Lekcję kończy zadanie pracy domowej. |przez siebie miejscu. | |
Załącznik 1 (czas pracy 10 min.)
I. Instrukcja do zadań:
1. Waszym zadaniem jest sprawdzić rozwiązane zadanie i podkreślić znalezione błędy (nie poprawiać błędów).
2. W rubryce zatytułowanej „Jak powinno być?” rozwiążcie zadanie prawidłowo.
3. Odpowiedzcie na pytanie „Dlaczego nie tak ...