Dodaj publikację
Autor
Anetta Pabich
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
322

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z matematyki w gimnazjum. Zawiera przykłady zadań podzielonych ze względu na stopień trudności. Forma zajęć: praca w grupach z kartami pracy.
 Pobierz (doc, 182,0 KB)

Podgląd treści


Dział: wyrażenia algebraiczne
Klasa I – gimnazjum

Temat: Równania – rozwiązywanie zadań z treścią

Cele lekcji ogólne:
✓ wdrażanie uczniów do aktywnego uczestniczenia w zajęciach,
✓ kształtowanie umiejętności planowania i organizowania pracy,
✓ nabycie umiejętności pracy w zespole, samooceny i oceny innych,
✓ kształtowanie odpowiedzialności grupowej,
✓ utrwalenie umiejętności formułowania wypowiedzi pisemnych i ustnych poprawnym językiem matematycznym,
✓ rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
✓ zapisuje „dane” i „szukane”
✓ sprawdza, czy dane równanie spełnia warunki zadania
✓ zapisuje treść zadania w postaci równania
✓ rozwiązuje równanie
✓ sprawdza poprawność rozwiązania równania

Środki dydaktyczne:
✓ trzy pudełka z zadaniami (każde pudełko zawiera po kilkanaście zadań zróżnicowanych pod względem trudności),
✓ kartki papieru (przeznaczone na rozwiązywanie zadań),
✓ duży arkusz papieru dla każdego zespołu,
✓ arkusz z tabelą zbiorczą wyników grupy,
✓ klej, nożyczki, taśma do umieszczenia arkuszy z rozwiązanymi zadaniami na ścianie.

Forma pracy:
grupowa.

Metody:

Pogadanka, „burza mózgów”
Przebieg lekcji:

1. czynności organizacyjne: podział klasy na grupy, omówienie zasad pracy na lekcji - zadaniem każdej z nich było zdobycie jak największej liczby punktów dzięki rozwiązywaniu zadań o wybranym, dostosowanym do własnych możliwości poziomie trudności. Członkowie poszczególnych grup mogli wspólnie rozwiązywać z wybranego poziomu zadanie lub pracować samodzielnie, natomiast w trakcie prezentacji wyników każdy uczeń powinien był umieć omówić sposób rozwiązania wszystkich wybranych przez zespół zadań, których numery zamieszczono w tabeli zbiorczej wyników (załącznik 1)
2. członkowie poszczególnych grup wybierają do rozwiązania zadania
o określonym stopniu trudności (załącznik 2). Po zakończeniu pracy uczniowie naklejają kartki z rozwiązaniami oraz karteczki z treścią pobranych, lecz nie rozwiązanych zadań na dużym arkuszu zbiorczym
3. prezentacja wyników pracy poszczególnych grup – rozwieszenie w sali arkuszy z rozwiązanymi zadaniami
4. podsumowanie pracy na lekcji – zapoznanie się ze sposobami rozwiązania zadań przez inne grupy, omówienie wkładu pracy poszczególnych członków grupy- młodzież musiała się postarać przeanalizować wkład pracy poszczególnych osób w grupie oraz wskazać ewentualne trudności, jakie napotkała, przy realizacji postawionego przed nią celu.

Następnie sposób rozwiązania zadań został oceniony przeze mnie, a później wspólnie wystawiliśmy oceny i podzieliliśmy się refleksjami dotyczącymi przebiegu nietypowego powtórzenia.
Założone cele lekcji osiągnęłam. Wszyscy uczniowie chętnie włączyli się do pracy, chociaż początkowo mniej uzdolnieni matematycznie uczniowie przy wyborze poziomu trudności wyrażali obawy, czy poradzą sobie z rozwiązaniem zadania. Młodzież była zadowolona z możliwości porównania swoich prac (dzięki powieszeniu ich w sali) oraz z włączenia jej w podsumowanie i ocenę lekcji.

Załącznik 1

Tabela wyników

Numer zadania | | | | | | | | | | | |Suma | |Liczba punktów możliwych do uzyskania | | | | | | | | | | | | | |
Liczba punktów zdobytych | | | | | | | | | | | | | |Proponowana ocena | | | | | | | | | | | | | |
Załącznik 2

Zestaw pierwszy: przykładowe zadania – każde o wartości 1 punktu – rozwiązanie ...