Dodaj publikację
Autor
Anna Misiak
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
5,00
Pobrań
435

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zadania, które wykorzystałam na lekcji powtórzeniowej o ułamkach dziesiętnych w klasie V. Zadania treścią nawiązują do zbliżających się świąt wielkanocnych.
 Pobierz (doc, 62,5 KB)

Komentarze

akmw, 2010-03-18, ocena:

Bardzo ciekawy zestaw zadań. Polecam :))

elabol1, 2016-03-16, ocena:

Świetna karta do utrwalenia działań na ułamkach dziesiętnych w okresie przedświątecznym. Dziękuję, bo na pewno skorzystam!

Podgląd treści

„Przedświąteczna krzątanina” – podsumowanie wiadomości o ułamkach dziesiętnych.

ZADANIA
Już niedługo święta wielkanocne. Osiem osób postanowiło pomóc rodzicom w zakupach i przedświątecznych przygotowaniach. Asia, Basia i Celina będą kupować owoce na targu, Adam i Bartek zrobią zakupy w sklepie spożywczym, Dorota i Czarek kupią ozdoby na stół, Ewa zajmie się pieczeniem ciasta i przygotowaniem pisanek. Zobacz, na jakie problemy matematyczne natrafili nasi bohaterowie.

Zadanie 1
|Produkty |Cena w zł |
|chleb |3,40 |
|cukier |3,15 |
|jajka – 10 szt. |2,88 |
|majonez |4,30 |
|masło |2,65 |
|mąka |2,70 |
|olej |6,90 |

Adam kupił olej, mąkę i 2 kostki masła, a Bartek kupił 2 słoiczki majonezu, cukier i opakowanie jajek. Kto zapłacił więcej i o ile więcej?

Zadanie 2
Czarek za 9 czekoladowych zajączków zapłacił 14,40 zł. Oblicz, ile kosztował jeden zajączek?

Zadanie 3
Dorota miała 12 zł. Kupiła wielkanocnego baranka za 2,70 zł, a za resztę kupiła kolorowe pisanki, w cenie 0,80 zł z sztukę. Na ile pisanek starczyło jej pieniędzy?

Zadanie 4
|Produkty potrzebne do przygotowania sałatki |
|jarzynowej |
|marchew |1 kg |
|groszek |0,25 kg |
|pietruszka |0,6 kg |
|por |0,25 kg |
|seler |0,3 kg |
|majonez |0,4 kg |
|jabłka |0,2 kg |

a) Oblicz, ile waży cała przygotowana sałatka.
b) Ile będzie ważyć 1 porcja sałatki, jeśli całą sałatkę podzielimy na 12 części? Wynik podaj w dekagramach.
Zadanie 5
|JAJKA |
|Rodzaj opakowania |Cena za opakowanie |
|opakowanie 10 sztuk |4,60 zł |
|opakowanie 6 sztuk |2,88 zł |

a) Oblicz, ile kosztuje jedno jajko w większym, a ile w mniejszym opakowaniu.
b) Ewa policzyła, że do przygotowania sałatki, pieczenia ciasta i zrobienia pisanek będzie potrzebować aż 48 jajek.
Ile zapłaci Ewa, jeśli kupi jajka w większych opakowaniach, a ile, jeśli kupi mniejsze opakowania. Co jej się bardziej opłaca?

Zadanie 6
|Ceny owoców za 1 kg |
|banany |7,50 zł |
|jabłka |2,60 zł |
|mandarynki |5,50 zł |
|pomarańcze |4,80 zł |
|winogrona |9,80 zł |

Asia, Basia i Celina poszły na targ, aby kupić owoce.
a) Asia kupiła po pół kilograma każdego z owoców. Ile zapłaciła za zakupy?
b) Basia kupiła 1,5 kg jabłek, 0,35 kg winogron i 0,7 kg bananów.
- Ile zapłaciła za zakupy?
- Ile zł reszty otrzymała, jeśli zapłaciła banknotem 20 zł?
c) Celina kupiła mandarynki za 3,30 zł oraz pomarańcze za 5,76 zł. Ile ważyły mandarynki, a ile pomarańcze?

Zadanie 7
Korzystając z cenników z zadania ...