Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM”
PROGRAM ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH
Opracowała:
WOJTAS TERESA
"Nikt nie rodzi się czytelnikiem,
czytelnika trzeba wychować”...
WSTĘP
Mądre książki są nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat ich uczuć i myśli. Czytając ciekawą książkę, dziecko przeżywa losy bohaterów, a przy okazji uczy się doceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać to, co jest dobre od tego, co złe.
Niestety, w chwili obecnej książka stała się zaledwie jednym z wielu środków umożliwiających człowiekowi kontakt z kulturą; pojawiło się wiele innych możliwości przekazywania informacji, a piękna i naprawdę wartościowa literatura dziecięca coraz częściej ginie w zalewie filmów i gier komputerowych. Wiele dzieci bez umiaru korzysta z komputera lub telewizora i jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu, a rodzice często po prostu nie kontrolują, co i jak długo oglądają ich dzieci.
Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga, czy sprawiedliwość, staje się sprawą być albo nie być społeczeństwa i państwa. Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości.
Proces wdrażania czytelnika, kształtowanie nawyku obcowania z książką powinien rozpoczynać się od najmłodszych lat. Człowiek nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować. Trzeba obudzić w dziecku zapał do książek, sprawić by czytanie stało się jego potrzebą i pasją. Należy uświadamiać dzieciom, że książka jest zawsze modna. To dzięki książce możemy miło spędzić czas wolny. Książka nigdy nas nie zawiedzie- jest naszym najlepszym przyjacielem.
CHARAKTERYSYKA PROGRAMU
Program „Książka moim przyjacielem” obejmuje uczniów klas I-III, którzy są uczniami Zespołu Szkół w Istebnej przebywającymi na leczeniu w Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka”. Program będzie realizowany w ramach lekcji bibliotecznych i pozalekcyjnych zajęć wychowawczych od września do czerwca w roku szkolnym 2009/2010. Na realizację programu przeznaczę 2 godziny tygodniowo.
Aby zachęcić dzieci do aktywnego czytelnictwa włączyłam się do ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Istotnym elementem działań w ramach programu będzie włączenie nauczycieli, wychowawców , starszych kolegów i koleżanki do głośnego czytania w szkole i na oddziale leczniczym.
Do realizacji założonych celów programu zaplanowałam wykorzystać lekturę proponowaną przez kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” oraz wybrane utwory następujących autorów:
J. Brzechwy, J. Tuwima, E. Szelburg – Zarembiny, H. Ch. Andersena, Ch. Perraulta, D. Wawiłow, D. Gellner, J. Porazińskiej
Program ma być przede wszystkim zachętą, by dzieci chętniej i częściej ...