Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ”
(scenariusz zajęć świetlicowych)
Opracowanie i realizacja:
← Marzanna Antończak;
Data spotkania:
← 27. XI. 2009r.
Uczestnicy zajęć:
← uczniowie klas: I, III, V;
Cele:
Cele ogólne:
← kształtowanie postawy szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego;
← stwarzanie możliwości aktywnego uczestniczenia uczniów w integracyjnych uroczystościach szkolnych;
← wdrażanie do aktywnego spędzania wolnego czasu;
Cele operacyjne:
Uczeń:
← zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;
← bierze aktywny udział we wróżbach andrzejkowych, dostrzega tajemniczość i niezwykłość tego dnia;
← poszerza zasób słownictwa;
← kształtuje umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia;
← poznaje nowe zabawy;
← umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z rówieśnikami;
← zachowuje się kulturalnie podczas zabaw i wróżb;
← dba o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów;
← utrzymuje porządek w sali podczas zabawy;
← integruje się w zabawie i umie współdziałać z grupą młodszych i starszych kolegów i koleżanek;
Metody:
← czynna: praktyczne działanie;
← słowna: objaśnienie, rozmowa;
← oglądowa: pokaz;
Formy pracy:
← praca z całą grupą;
Środki dydaktyczne:
← 6 kubeczków, obrączka, liść laurowy, pieniądz, pierścionek, różaniec,
← kartoniki z cyframi od 1 do 7;
← kartoniki w kolorze: czerwonym, czarnym, zielonym, niebieskim, białym, żółtym;
← kartoniki z nazwami zawodów;
← miotła;
← worek, a nim najróżniejsze części garderoby;
← krzesełka;
← Księga wróżb;
← buty;
← magnetofon;
← płyta CD;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. POWITANIE
„Witam wszystkich, a szczególnie…”
Uczniowie siadają w kręgu, wyróżnione dzieci wstają. („witam wszystkich uczniów, którzy chcą poznać swoją przyszłość, którzy chcą się dobrze bawić, którzy mają niebieskie oczy”);
Rozmowa z uczniami na temat wróżenia. Uświadomienie, iż wróżenie i czary to tylko forma zabawy. Od każdego z nas zależy, czy spełnią się nasze marzenia.
II. ANDRZEJKOWE WRÓŻBY I ZABAWY:
1) Losowanie kolorów;
Uczniowie siedząc w kręgu losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają uczniowie, którzy wylosowali dany kolor, a nauczyciel czyta z „Księgi wróżb”, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory.
Czerwony – Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty.
Czarny – za dużo się kłócisz. Unikaj nieporozumień, a wszystko wokół ciebie będzie bardziej kolorowe.
Zielony – bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie po nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu dla pieszych. Jeśli będziesz uważał nic złego ci się nie przytrafi.
Niebieski – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
Biały – pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, Anie tylko chipsy i batony.
Żółty – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów gdy jesteś spocony. Noś zawsze zimą ciepłą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.
2) Taniec na gazetach;
Pary ...