Dodaj publikację
Autor
ANNA SZYMANOWSKA
Data publikacji
2010-03-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
44

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to część projektu międzyprzedmiotowego do realizacji w ramach historii i wos, podaję odniesienia do nowej podstawy programowej, w naszej szkole w projekcie o bursztynie odbyły się jeszcze lekcje matematyki, fizyki, j. polskiego.
 Pobierz (doc, 45,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie realizowanej w ramach
międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego:
„Przystanek na bursztynowym szlaku” - klasa I gimnazjum

temat lekcji historii: Rozwój handlu w imperium rzymskim – szlak bursztynowy
temat lekcji wiedzy o społeczeństwie: Gdańsk światową stolicą bursztynu – program Rady Miasta Gdańsk

cele wynikające z Podstawy programowej:
historia: uczeń:
wskazuje gospodarcze skutki ekspansji Rzymu (rozwój handlu, budowa trwałych dróg, powstanie szlaków handlowych) – 5,2
podaje przykłady osiągnięć cywilizacyjnych antyku, mających wpływ na cywilizację współczesną – 6,2
rozumie znaczenie poznawania przeszłości dla rozumienia zjawisk świata współczesnego (znaczenie bursztynowego szlaku w starożytności i współcześnie) – II
tworzy prezentację historyczną wokół hasła „bursztynowy szlak” integrując informacje pozyskane z różnych źródeł – III
wiedza o społeczeństwie: uczeń:
przedstawia podstawowe informacje o swojej gminie i powiecie Gdańsku w odniesieniu do tradycji bursztynnictwa – 17,1
podaje przykłady inicjatyw Rady Miasta Gdańska – 17, 2
kształci umiejętności pracy w zespole – 1,1
stosuje w praktyce podstawowe zasady organizacji pracy – 24,3

cele szczegółowe:
uczeń:
dostrzega związki przyczynowo- skutkowe pomiędzy wprowadzeniem cesarstwa i nowego systemu zarządzania państwem a rozwojem handlu, budową dróg, wytyczaniem szlaków handlowych,
odczytuje z mapy przebieg szlaków handlowych cesarstwa rzymskiego,
prezentuje wykonaną przez siebie mapkę szlaku bursztynowego,
1
tworzy listę towarów będących przedmiotem wymiany handlowej na terenie cesarstwa
i wzdłuż szlaku bursztynowego,
z informacji pozyskanych z różnych źródeł opracowuje w zespole mapę mentalną wokół określonych haseł:
- „Bursztyn cenny towar w Rzymie”,
- „Miejsce handlu bursztynem w gospodarce rzymskiej”,
- „Gdańsk na szlaku bursztynowym wczoraj i dziś”
- „Szlak bursztynowy wczoraj i dziś”,
- „Inicjatywy lokalne a bursztyn”
- „Tradycje bursztyniarstwa w Gdańsku”
wymienia inicjatywy lokalne wykorzystujące tradycję bursztynnictwa na ziemiach polskich,
określa rolę wymienionych inicjatyw w rozwoju gospodarki i turystyki polskiej.

Metody:
praca z mapą, mapkami konturowymi, informacjami pozyskanymi z różnych źródeł w tym zaczerpniętymi z zasobów internetowych,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
mapa, mapki konturowe, plansze papieru, flamastry, informacje źródłowe: program Gdańsk światową stolicą bursztynu, Bursztynowy szlak greenways, Bursztyn płonący kamień (Łukasz Piernikarczyk) i inne, (szczegółowa biografia - załącznik nr 4)
podręcznik „ Śladami przeszłości”
Uwagi o realizacji:
Zajęcia są realizowane jako projekt międzyprzedmiotowy, zagadnienia historii i wos-u przenikają się wzajemnie stąd tok zajęć nie uwzględnia wyodrębnienia dwóch jednostek lekcyjnych. Na zajęcia należy przeznaczyć min. 2 godziny lekcyjne, część zadań uczniowie przygotowują samodzielnie – mapy bursztynowego szlaku oraz część informacji źródłowych stanowiących bazę do pracy w grupach.

Tok zajęć
Wprowadzenie
a) Jakie były skutki wprowadzenia cesarstwa w Rzymie? (praca domowa – odpytanie) – uczeń
b) graficzny zapis zależności pomiędzy nowym sposobem zarządzania państwem a rozwojem handlu ...