Dodaj publikację
Autor
Iwona Woźniak
Data publikacji
2010-03-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
306

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji historii w klasie V omawiający dzieje narodu żydowskiego i główne zasady judaizmu, zawierający także kartę pracy dla uczniów.
 Pobierz (doc, 82,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji historii w klasach V szkoły podstawowej

Temat: Judaizm - religia Żydów

I Główne zagadnienia lekcji:
▪ Dzieje narodu żydowskiego od osiedlenia się w Egipcie do powstania państwa Izrael.
▪ Główne zasady religii żydowskiej.
▪ Różnice i podobieństwa między judaizmem a chrześcijaństwem.
▪ Postawa tolerancji wobec ludzi o odmiennej religii.

II Cele lekcji:
a. uczeń zna:
• najważniejsze wydarzenia z historii narodu żydowskiego,
• nazwę religii żydowskiej i jej najważniejsze założenia,
• historyczne przykłady nietolerancji wobec Żydów,

b. uczeń rozumie:
• pojęcia związane z judaizmem,
• na czym polega postawa tolerancji wobec reprezentantów innych religii,

c. uczeń potrafi:
• wskazać na mapie Palestynę i państwo Izrael,
• wymienić różnice i podobieństwa między chrześcijaństwem a judaizmem,
• wskazać pozostałości kultury żydowskiej w swoim regionie.

III Metody:
1. Pogadanka
2. Praca pod kierunkiem
3. Burza mózgów
4. Opowiadanie

IV Środki dydaktyczne:
1. Mapa ścienna: „Starożytny Wschód”.
2. Tekst źródłowy „Dzieje ludu Izraela”.
3. Ilustracje przedstawiające postaci biblijne.
4. Karta pracy: „Judaizm – religia Żydów”.
5. Załączniki dla nauczyciela nr 1 i 2.

V. Przebieg lekcji:
1. Na początku lekcji nauczyciel informuje uczniów, że bohaterem lekcji będzie naród skrzywdzony przez historię na skutek braku wśród ludzi postawy tolerancji wobec innej religii, przekonań, stylów życia.

2. Nauczyciel inicjuje pogadankę na temat tolerancji, w wyniku której uczniowie powinni poznać znaczenie tego pojęcia i zrozumieć, na czym polega postawa tolerancji wobec innych. Na zakończenie pogadanki nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów nietolerancji wobec innych ludzi i nawiązuje do historii Żydów.

3. Nauczyciel rozdaje tekst źródłowy „Dzieje ludu Izraela” i prosi uczniów o wypełnienie na jego podstawie ćwiczenia 1 z karty pracy „Judaizm – religia Żydów”.

4. Nauczyciel pyta o formy nietolerancji wobec Żydów, jakie zauważyli uczniowie w ich historii i nawiązuje do religii żydowskiej, jako jednej z możliwych przyczyn takiego stosunku do tego narodu.

5. Nauczyciel w krótkim wstępie stwierdza, że Żydzi wyznawali religię odmienną od religii innych ludów starożytnego Wschodu. Wierzyli bowiem w istnienie jednego Boga imieniem Jahwe. Ponadto uważali, że są narodem wybranym spośród wszystkich narodów ziemi przez Boga, który z nimi zawarł przymierze.

6. Dodaje, że najważniejsze Boskie zalecenia zawarte były w Dziesięciorgu przykazaniach i w Biblii. Jednocześnie wyjaśnia, czym różni się Biblia żydów od Biblii chrześcijan.

7. Następnie prosi uczniów, aby powiedzieli na podstawie Dziesięciorga przykazań, jakich nakazów i zakazów musieli przestrzegać Żydzi.

· Czcić jednego Boga.
· Nie sporządzać żadnych jego wizerunków i nie modlić się do nich.
· Nie używać imienia Jahwe nadaremnie.
· Święcić dzień sobotni.
· Czcić rodziców.
· Nie zabijać.
· Nie cudzołożyć.
· Nie kraść.
· Nie dawać fałszywego ...