Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SPIS TREŚCI
Wstęp 2
1. Życie w cywilizacji informacyjnej 2
1.1 Pojęcie cywilizacji informacyjnej 2
1.2 Cechy cywilizacji informacyjnej 3
2. Internet oknem na świat 4
2.1 Historia i rozwój Internetu, jako przykładu nowych mediów 4
2.2 Usługi internetowe we współczesnym świecie 6
3. Rozwój Internetu, a zmiany w świecie medialnym i egzystencji człowieka 7
3.1 Media wobec ogromu informacji- zagubienie, czy kształcenie człowieka? 7
3.2 Konkurencyjne formy komunikacji na rynku 8
3.3 Rozrywkowe funkcje Internetu zagrożeniem dla przemysłu fonograficznego czy postępem dla ludzkości? 9
3.4 Telewizja, radio- kultura powszechna- wyzwanie techniczne, czy wyzwanie dla duszy? …………………………………………………………………………………...10
3.5 Sklepy, aukcje, giełdy, banki- nowe możliwości inwestycji. 11
Podsumowanie 11
Bibliografia 13
Wstęp
Żyjemy w czasach, gdzie rozwój jest nieuniknionym ogniwem życia i istnienia, a każdy człowiek dąży do wzniesienia się ponad wyżyny. Człowiek goni człowieka, w nieuniknionym „wyścigu szczurów” brat walczy z bratem, świat staje się inny. Każda zdobycz techniki przybliża ludzkość do udogodnień, daje nowe możliwości lecz też nowe wyzwania. Rozwój technologiczny zmienia świat, zmienia człowieka.
Na czym polega rozwój technologiczny nowych mediów i czym one właściwie są? Nowe media to technologie cyfrowe, to media, które dzięki rozwojowi technologicznemu i pomysłowości człowieka otrzymały nowy wygląd techniczny i nowe (lepsze?) możliwości. Rozwój nowych mediów przybliża ludzkość do stworzenia nowej cywilizacji, która nie będzie zdominowana przez tradycję lecz sama ową tradycję stworzy od nowa. Chodzi tu o cywilizację przyszłości, cywilizację nowych technologii, cywilizację informatyczną i informacyjną.
Życie w cywilizacji informacyjnej
1 Pojęcie cywilizacji informacyjnej
XXI wiek cechuje się rozwojem. Chodzi tu nie tylko o rozwój technologiczny. Lecz to właśnie między innymi rozwój technologiczny może prowadzić cywilizację do przeobrażeń i ewolucji w cywilizację informacyjną.
Co to jednak jest cywilizacja informacyjną? Podstawową wartością dla cywilizacji informacyjnej jest informacja[1]. Cywilizacja informacyjna dodatkowo zajmuje się też pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji, nazywa się ja często cywilizacją wiedzy. Rozwój informacyjny prowadzi do stworzenia gospodarki informacyjnej, czyli gospodarki, w której ponad 50 % produktu krajowego brutto powstaje w obrębie sektora informacyjnego. Twierdzi się przy tym, że globalne społeczeństwo informacyjne i gospodarka elektroniczna stanowią naturalny efekt rozwoju i dlatego są nieuchronne[2].
W historii utarły się dwa określenia cywilizacji informacyjnej i cywilizacji informatycznej. SA one często mylnie stosowane zamiennie. Jaka istnieje różnica między cywilizacją informacyjna, a cywilizacją informatyczną? Taka sama, jak miedzy informatyką, a technologią informacyjną. Informatyka (komputer science) to dziedzina zajmująca się środkami i narzędziami komputerowymi oraz obliczeniami matematycznymi związanymi ...