Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEZNACZONYCH
NA LEKCJĘ WYCHOWAWCZĄ
pt.: „BEZPIECZNIEJ Z PRĄDEM”
[pic]
opracowała: mgr inż.Danuta Wajman
Szkoła Podstawowa
w Porażynie
Scenariusz zajęć
Przedmiot: godzina wychowawcza
Klasa: V
Temat: Świat pełen energii.
Czas: 1 godz. lekcyjna
Zakres treści.
1. Podstawowe informacje dotyczące energii
2. Różne typy urządzeń elektrycznych.
3. Formy uzyskiwania energii elektrycznej.
4. Bezpieczne wykorzystanie urządzeń zasilanych energią elektryczną.
CEL: Podnoszenie świadomości właściwego korzystania
z urządzeń elektrycznych i obcowania z infrastrukturą energetyczną
wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie bezpiecznego
użytkowania energii elektrycznej.
Cele
Wiadomości
Uczeń:
- wie, skąd się bierze prąd
- wymienia urządzenia wytwarzające prąd
- podaje przykłady urządzeń elektrycznych
Umiejętności
Uczeń:
- zna podstawowe zasady bezpieczeństwa konieczne przy obsłudze sprzętu zasilanego prądem
- potrafi zachować się w sytuacji zagrożenia porażeniem prądem
Postawy
Uczeń:
- aktywnie pracuje na lekcji
- dostrzega niebezpieczeństwa wynikające z nieumiejętnego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi
Metody: grupy zadaniowe
Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: przewody, baterie, czarna i biała kartka papieru, świeca, suszarka, rozłącznik, wiatraczek, miska, kubeczki, naczynie z wodą, koło z łopatkami.
TOK LEKCJI
Faza wprowadzająca
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe (podział klasy na III grupy, sprawdzenie obecności).
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wprowadzając do tematu nauczyciel przytacza podstawowe wiadomości dotyczące prądu.
W starożytnej Grecji żyli uczeni, którzy odkryli, że podczas pocierania bursztynu wytwarzają się ładunki elektryczności statycznej. Nazwali oni bursztyn elektronem – stąd nazwa elektryczności.
Obecnie wiemy, że elektryczność jest rodzajem energii związanej z ruchem elektronów(maleńkich cząstek atomów), które przenoszą ładunki elektryczne. Zjawisko to obserwujemy w momencie włączenia urządzenia zasilanego energią. Zatem prąd elektryczny to nic innego, jak przepływ elektryczności.
Faza realizacji
1. Klasa podzielona wcześniej na trzy grupy wykonuje przydzielone zadania, które dotyczą wytwarzania energii, urządzeń nią zasilanych oraz bezpiecznego z niej korzystania.
I Grupa ISKIERKI
Wykonaj polecenia zawarte w karcie pracy dotyczące wytwarzania energii, urządzeń nią zasilanych oraz bezpiecznego z niej korzystania.
II Grupa PSTRYCZKI
Wykonaj polecenia zawarte w karcie pracy dotyczące wytwarzania energii, urządzeń nią zasilanych oraz bezpiecznego z niej korzystania.
III Grupa CHOCHLIKI
Wykonaj polecenia zawarte w karcie pracy dotyczące wytwarzania energii, urządzeń nią zasilanych oraz bezpiecznego z niej korzystania.
2. Po zakończeniu wyznaczonego czasu każda z grup prezentuje wykonane przez siebie zadania. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy. Każda z grup wypisuje na tablicy swoje propozycje dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.
Faza podsumowująca
1. Podsumowanie dzisiejszej lekcji stanowi krzyżówka. Przedstawiciele grup podchodzą do tablicy i rozwiązują krzyżówkę.
2. Ocena aktywności uczniów.
Załączniki:
1. Zadania dla grup.
2. Karty pracy.
3. Krzyżówka
Przypisy:
1. „Wszystko dla szkoły”- miesięcznik z ...