Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Gdańsk, 26.03.2003.
SCENARIUSZ KOŁA MATEMATYCZNEGO
Temat: Rozgrywki matematyczne - dni otwarte szkoły.
Cele:
Uczeń pamięta : pojęcia i ich własności poznane na matematyce i stosuje je w sytuacjach nietypowych
Uczeń rozumie:
- potrzebę rozwijania swoich zdolności
- konieczność zachęcania innych do poznawania matematyki poprzez gry i zabawy dydaktyczne
Uczeń potrafi:
- współpracować w grupie
- pełnić rolę ucznia – asystenta- prowadzić wybrane konkurencje;
- propagować wśród uczniów i rodziców gier matematycznych i zagadek logicznych.
Metody i formy pracy:
- praca w grupach, gdzie role prowadzących pełnią uczniowie z koła matematycznego a uczestnikami są goście: rodzice i uczniowie odwiedzający nasza szkołę.
- gry i zabawy dydaktyczne.
Pomoce : plansze i pionki do gry „ Chińczyk matematyczny”, „Bingo”, plansza do „Czarodziejskiej karty”, ,karty do „Czarnego Piotrusia”, Kości do „Domina matematycznego” i do „Domina geometrycznego”, plansza i kredki do „Labiryntu”, karty, bączki, kostki do „Salonu gier”, zapałki do „Zagadek z zapałkami”, kolorowe nici, kartoniki, igły do „Wyszywanek”, losy z zadaniami i kapelusz do „Zadań z kapelusza”, szeroka taśma do gry „Wpisz kolejny wyraz ciagu”, pieczątki, karnety dla gości: uczniów i rodziców, pierniczki z liczbą [pic].
Plan koła:
1. Przygotowanie.
W trakcie przygotowań uczniowie i nauczyciele zbierali ciekawe zadania , gry i zabawy dydaktyczne. Po dokonaniu selekcji podzielono gry na grupy, przygotowano niezbędne pomoce, wyznaczono odpowiedzialnych za przygotowanie i prowadzenie gier, przygotowanie sali, ustalono sposób przeprowadzania rozgrywek.
Wybrano następujące zadania:
I. Matematyczny Chińczyk.
II. Zadania z kapelusza.
III. Czarodziejska karta.
IV. Bingo.
V. Czarny Piotruś.
VI. Domino liczbowe.
VII. Labirynt.
VIII. Zagadki z zapałkami.
IX. Wyszywanki.
X. Salon gier.
XI. Domino geometryczne.
XII. Ciąg liczbowy.
Zasady gier w załączeniu.
2. Przebieg.
W sali jest 12 stanowisk , przy których uczniowie prowadzą gry: wyjaśniają zasady , podają zadania, kolejne polecenia, grają z gośćmi, pilnują poprawności przebiegu gry, potwierdzają pieczątką na karnecie zaliczenie zadania.
Goście wchodząc do sali otrzymują karnecik na którym są wypisane gry, które należy „zaliczyć”.
Na „powitanie” wpisują na taśmie przytwierdzonej do ściany –po odgadnięciu reguły- kolejny wyraz ciągu (ciąg arytmetyczny). Następnie rozwiązują kolejne zadania wypisane na karnecie. Wychodząc z sali goście „w nagrodę” częstują się pierniczkami z wylukrowana literą[pic].
3. Podsumowanie.
Atmosfera na kole była bardzo sympatyczna. Wielu gości było zaskoczonych i stremowanych tym, że nie są tylko biernymi obserwatorami zajęć, ale mają w nich czynnie uczestniczyć. Szczególnie przeżywali to rodzice. Jeden z rodziców został zainspirowany naszymi zajęciami, pytał się gdzie może dostać ciekawe gry i zabawy. Na początek poleciliśmy mu książki: „Śladami Pitagorasa” i „Lilavati”. Sami prowadzący po zakończeniu imprezy grali ze sobą ...