Dodaj publikację
Autor
Eliza Myszyńska
Data publikacji
2010-04-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
258

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy lekcji matematyki w kl 6 "Rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą".
 Pobierz (doc, 203,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
(jedna jednostka lekcyjna)

Dział programowy: Równania i nierówności.
Temat: Schemat rozwiązywania równań I stopnia z jedną niewiadomą.
Cel ogólny:
• zapoznanie uczniów ze schematem rozwiązywania równań z jedną niewiadomą.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• zdefiniować pojęcie „równania” oraz podać przykład takiego równania,
• podać rozwiązanie prostego równania,
• zapisać zadanie w postaci równania,
• sprawdzić, czy liczba spełnia równanie,
• odgadnąć rozwiązanie równania.
Cel wychowawczy:
• pobudzanie do aktywności,
• integrowanie klasy poprzez pracę w grupach.
Metody pracy:
• problemowa,
• ćwiczeniowa,
• praktyczna.
Formy pracy:
• indywidualna,
• praca w grupach pod nadzorem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
• komputer (załącznik nr.1),
• schemat dla ucznia (załącznik nr.2),
• podręcznik.

TOK LEKCJI
I. Czynności organizacyjne:
• Powitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.
• Sprawdzenie pracy domowej i wyjaśnienie problemów.
• Przypomnienie poznanych wiadomości o równaniach:
▪ Co to jest równanie?
▪ Jak sprawdzić, czy dana liczba spełnia równanie?
( np. Która z liczb: 5, -7, 4, 11 jest rozwiązaniem równania 2x + 10 = -4 ? )
• Podanie tematu lekcji.
• Realizacja tematu:

Zadanie 1. Rozwiąż równania:
a) 6x + 4 = 2x + 3
b) 5 – 2( y + 3 ) = 8
c) 5 – 2( y + 3 ) = 8
d) [pic]
( uczniom zostaje przedstawiony na komputerze SCHEMAT ROZWIĄZYWANIA RÓWNAŃ – załącznik nr 1 i następuje analiza kolejnych kroków w tym schemacie, uczniowie zapisują na tablicy kolejne fazy rozwiązania równań ).
a. 6x + 4 = 2x + 3 c. 0,4 z + 5 = 0,6z + 0,6
6x – 2x = 3 – 4 4z + 50 = 6z + 6
4x = -1 | : 4 4z – 6z = 6 - 50
x = -0,25 - 2z = -44 | : (-2)
z=22

b. 5 – 2 ( y + 3 ) = 8 d. [pic]
5 – 2y – 6 = 8 [pic]
-2y = 8 + 6 – 5 3( x + 1 ) – 2x = 6
- 2y = 9 | : ( - 2) 3x + 3 –2x=6
y =-4,5 x=3
Każdy uczeń otrzymuje SCHEMAT ROZWIĄZYWANIA RÓWNAŃ – załącznik nr 2 do wklejenia do zeszytu.

Zadanie 2 ( praca indywidualna ) –
podręcznik str. 179, zadanie 1- przykłady: g, h, i, j.
g) [pic] i) 7x+7=35
h) -7b=[pic] j) 2-x=5-2x
Po ustalonym czasie trzech uczniów przedstawia swoje rozwiązania na tablicy, jeżeli rozwiązania są poprawne- uczniowie otrzymują „+”. Podziękowanie uczniom za pracę- podanie zadania domowego:
Str. 179 zadanie 1 a – d
Str. 179 zad.2 a, b
Str. 180 zad.6 a, b, c.
Zadanie 1 strona 179
a. x+75=57
b. [pic]
c. [pic]
d. 3x=2x+[pic]
Zadanie 2 strona 179
a. 97=2x-9x
b. 43=7+9x
Zadanie 6 strona 180
a. [pic]
b. [pic]
c. [pic]

ZAŁĄCZNIK NR 1

Czy w równaniu występują
NIE ...