Dodaj publikację
Autor
Eliza Myszyńska
Data publikacji
2010-04-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
296

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu liczb wymiernych.
 Pobierz (doc, 62,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji z matematyki dla klasy VI
Autor:

Eliza Myszyńska

nauczyciel matematyki
w Szkole Podstawowej w Świerszczowie

TEMAT: Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu liczb wymiernych.

Cele operacyjne :

1. Uczeń zna reguły dotyczące dodawania i odejmowania liczb wymiernych.
2. Uczeń potrafi wykonywać zaznaczone działania.
3. Uczeń potrafi zamieniać odejmowanie na dodawanie.
4. Uczeń umie posługiwać się językiem matematycznym.
5. Uczeń umie rozwiązywać zadania związane z dodawaniem i odejmowaniem liczb wymiernych.
6. Uczeń potrafi wykorzystać swoje zdolności
kojarzenia i spostrzegawczości w zadaniach.
7. Uczeń potrafi współzawodniczyć, zaplanować
swoją pracę, przyzwyczaja się do koncentracji
i skupienia uwagi.

Pomoce dydaktyczne:

- kartki z planszami do gry „pionki arytmetyczne” jedna dla dwóch uczniów,
- podręcznik „Matematyka z plusem”- M. Dobrowolskiej ,
- karteczki z zadaniami dla każdego ucznia,

Metody pracy:

- praca samodzielna uczniów,
- praca w grupach dwuosobowych.

Tok lekcji

Część wstępna:
- powitanie i sprawdzenie obecności
- sprawdzenie pracy domowej

Część zasadnicza:
Podaję temat lekcji i proszę uczniów o zapisanie na tablicy przykładów, z jakimi spotkali się do tej pory, dodając i odejmując liczby czyli:

- dodawanie dwóch liczb dodatnich 3 + 7 =10
- dodawanie liczby dodatniej i ujemnej (-3) + 7 =4
- dodawanie dwóch liczb ujemnych (-3) + (-7) = -10
- odejmowanie jako dodawanie liczby przeciwnej
(tu sama podaję przykłady, a uczniowie liczą).
(-5) – 3 = (-5) + (-3) = - 8
4 – (-3) = 4 + 3 = 7
(-3) – (-4) = -3 + 4 = 1
5 – 7 = 5 + (-7) = -2

Po tym krótkim przypomnieniu przechodzimy do ćwiczeń.
Polecenie brzmi:
Zamień odejmowanie na dodawanie. Odszukaj odpowiednie litery i wpisz w kółka.

(DODAWANIE)

Uczeń, który pierwszy rozszyfruje zapis, odczytuje go (pozostali uzupełniają). W czasie, gdy dzieci rozwiązują pierwsze zadanie, piszę na tablicy kolejne.

Wykonaj działanie:
(-2) + (-5) = (-0,12) + (-0,96) =
16 + (-11) = (-5,25) + 3,75 =
0 + (-3) = 18,36 + (-18,36) =
(-4,60 + (-3,4) = 28 – 15 =
15 – 28 = 24 – (-11) =
(-11) – 24 = (-11) – (-24) =
11 – (-24) = -[pic] - ( - [pic]) =
( - [pic]) – ( [pic]) = 4,6 + ( - 5 [pic]) =
4,27 – (-7 [pic] ) = (-0,24) + [pic] =

Teraz uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i wykonują obliczenia, pozostali piszą w zeszytach.
Trzy osoby, które zgłoszą się z poprawnie wykonanymi obliczeniami, premiuję oceną.

Rozdaję ćwiczenia na kartkach dla każdego ucznia.
Uzupełnij zapisy

5 + __ = 0 __ + (-7) = 0 Suma liczb..............................

0,24 + __ = 0 __ + __ = 0 jest równa zero.

-3,2 + __ = 0

Powyższe zadanie zapisuję na tablicy i proszę jednego ucznia o rozwiązanie.

Pozostałą część lekcji poświęcam na grę.

Każdy uczeń otrzymuje planszę do gry z opisanymi zasadami. Proszę, aby dzieci zapisywały kolejne kroki w postaci przykładów ...