Dodaj publikację
Autor
Aneta Kazibudzka
Data publikacji
2010-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
49

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 1 Technikum - Prezentacja i interpretacja danych statystycznych z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel.
 Pobierz (pdf, 49,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI

W KLASIE I TECHNIKUM

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W CZĘSTOCHOWIE

Temat:

PREZENTACJA I INTERPRETACJA DANYCH
STATYSTYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM

ARKUSZA KALKULACYJNEGO MICROSOFT EXCEL


Prowadzący: mgr Aneta Kazibudzka






CELE OGÓLNE:
- zapoznanie uczniów z moŜliwościami arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel w zakresie

prezentacji i interpretacji danych,

- utrwalenie poznanych wiadomości.

CELE SZCZEGÓŁOWE – UCZEŃ:
- wykorzystuje wiadomości o metodach prezentacji danych statystycznych, jak wykaz, tabela,

wykres kolumnowy i kołowy, diagram,
- wykorzystuje wiadomości dotyczące

arytmetyczna, mediana, dominanta,

interpretacji danych statystycznych,

jak średnia

stosuje posiadaną wiedzę w kontekście praktycznym,

-
- wykorzystuje narzędzia arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel do analizy danych,
- czyta ze zrozumieniem treść zadania.

CELE WYCHOWAWCZE:
- pobudzenie aktywności i samodzielności uczenia,
- dbałość o dyscyplinę pracy na lekcji.

1

CELE KSZTAŁCĄCE:
- posługiwanie sie poprawnym językiem matematycznym,
- wyrabianie umiejętności powiązania poznanych wiadomości i „wyrywkowego” operowania

nimi,

rozwijanie zdolności kojarzenia, wnioskowania, logicznego myślenia i argumentowania.

-


METODA: ćwiczenia, dyskusja, działanie praktyczne.


TYP LEKCJI: lekcja poznawczo - ćwiczeniowa.


FORMA: praca wspólnym frontem, praca indywidualna.


ŚRODKI: zeszyt przedmiotowy, komputer, zadania w arkuszu kalkulacyjnym do wspólnego i
samodzielnego rozwiązania.




PRZEBIEG LEKCJI

UCZEŃ

NAUCZYCIEL


1.Podanie tematu lekcji.

2.Kontrola obecności.


3.Przypomnienie: metody

prezentacji danych
statystycznych





4.Rozwiązywanie zadania

„Ludność” zał. 1







5.Przypomnienie: w jaki sposób

obliczamy średnią
arytmetyczną?







Odpowiadają na pytania.






Praca indywidualna przy
komputerach pod
kierunkiem nauczyciela.





Wspólnym frontem.

2







W jaki sposób moŜna przedstawić
wyniki badań statystycznych?

Kontroluje poprawność odpowiedzi.



Objaśnia narzędzia arkusza
kalkulacyjnego słuŜące do
wykonywania wykresów.

Kontroluje poprawność rozwiązania
zadania.

Kontroluje poprawność
odpowiedzi.


W razie potrzeby ponownie objaśnia
narzędzia arkusza kalkulacyjnego
słuŜące do wykonywania wykresów.

Objaśnia zasady uŜywania opcji
„Wstaw funkcję” w arkuszu
kalkulacyjnym.

Kontroluje poprawność rozwiązania
zadania.


Kontroluje poprawność

odpowiedzi.




W razie potrzeby ponownie objaśnia
narzędzia arkusza kalkulacyjnego
słuŜące do wykonywania wykresów.

Objaśnia zasady uŜywania opcji
„Wstaw funkcję” w arkuszu
kalkulacyjnym.

Kontroluje poprawność rozwiązania
zadania.






Wyszukać w Internecie lub w prasie
dane statystyczne dotyczące jakiegoś
zjawiska i, korzystając z arkusza ME,
na ich podstawie zbudować diagram
kołowy i słupkowy, a takŜe odczytać
średnią arytmetyczną, medianę i
dominantę. Pracę domową przynieść
w formie wydruku.


Praca indywidualna przy
komputerach pod
kierunkiem nauczyciela.









Wspólnym frontem




Praca indywidualna przy
komputerach pod
kierunkiem nauczyciela.



6.Rozwiązywanie zadania

„Mieszkania” zał. 2











7.Przypomnienie: co to jest
mediana i dominanta?




8.Rozwiązywanie zadania

„Wzrost uczniów” zał. 3












9.Podsumowanie lekcji.


10. Zadanie pracy domowej






3

Literatura:

1. Antek M., Belka K., Grabowski P., Matematyka prosto do matury – podręcznik dla klasy 1,

Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o., Warszawa 2007;

2. Podstawa programowa kształcenia w ...