Dodaj publikację
Autor
Aneta Kazibudzka
Data publikacji
2010-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
150

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 2 Technikum - Funkcje trygonometryczne kąta ostrego - zastosowania praktyczne.
 Pobierz (pdf, 253,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI

W KLASIE II TECHNIKUM

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH W CZĘSTOCHOWIE

Temat:

FUNKCJE TRYGONOMETRYCZNE KĄTA OSTREGO –

ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNE


Prowadzący: mgr Aneta Kazibudzka






CELE OGÓLNE:
- zapoznanie uczniów z moŜliwościami wykorzystania funkcji trygonometrycznych w sytuacjach

praktycznych,

- utrwalenie poznanych wiadomości i nabytych umiejętności dotyczących stosowania funkcji

trygonometrycznych.

CELE SZCZEGÓŁOWE – UCZEŃ:
- wykorzystuje umiejętności obliczania funkcji trygonometrycznych mając dany kąt ostry i jeden

z boków trójkąta prostokątnego,

- wykorzystuje tablice matematyczne do odczytywania wartości funkcji trygonometrycznych

poszczególnych kątów,

- prawidłowo formułuje twierdzenie Pitagorasa oraz wykorzystuje związki miarowe w trójkątach,
-
- czyta ze zrozumieniem treść zadania oraz odpowiednio zaznacza dane na rysunku.

stosuje posiadaną wiedzę w kontekście praktycznym,

CELE WYCHOWAWCZE:
- pobudzenie aktywności i samodzielności uczenia,
- dbałość o dyscyplinę pracy na lekcji.

1

CELE KSZTAŁCĄCE:
- posługiwanie sie poprawnym językiem matematycznym,
- wyrabianie umiejętności powiązania poznanych wiadomości i „wyrywkowego” operowania

nimi,

rozwijanie zdolności kojarzenia, wnioskowania, logicznego myślenia i argumentowania,

staranne wykonywanie rysunków.

-
-


METODA: ćwiczenia, dyskusja, działanie praktyczne.


TYP LEKCJI: lekcja ćwiczeniowa.


FORMA: praca wspólnym frontem, praca indywidualna.


ŚRODKI: tablica, kreda, przybory, zestaw multimedialny, zeszyty przedmiotowe i podręcznik.




PRZEBIEG LEKCJI

UCZEŃ

NAUCZYCIEL


1.Podanie tematu lekcji.

2.Kontrola obecności.


3.Przypomnienie: definicje

funkcji trygonometrycznych
kąta ostrego w trójkącie
prostokątnym na przykładzie
– rozwiązywanie zadania nr
1.







4.Rozwiązywanie zadania nr 2.










Wspólnie odpowiadają na
pytania, definiują funkcje
trygonometryczne
poszczególnych kątów i
obliczają brakujące boki.







Praca indywidualna,
następnie wspólna
uczniów pod kierunkiem
nauczyciela.

2







W jaki sposób moŜna wykorzystać
informacje podane na rysunku do
obliczenia brakujących wymiarów
trójkąta?

Omawia moŜliwe strategie
rozwiązania zadania.

Kontroluje poprawność odpowiedzi.



Omawia treść zadania oraz moŜliwe
strategie rozwiązania go.

Kontroluje poprawność rozwiązania
zadania.

5.Rozwiązywanie zadania nr 3.







6.Rozwiązywanie zadania nr 4.








7.Podsumowanie lekcji.


8.Zadanie pracy domowej


Praca indywidualna,
następnie wspólna
uczniów pod kierunkiem
nauczyciela.




Praca indywidualna
uczniów, jeden z uczniów
zapisuje rozwiązanie na
tablicy.








Zapisują treść pracy
domowej.


Omawia treść zadania, pytaniami i
wskazówkami nakierowuje uczniów
na róŜne moŜliwości rozwiązania
zadania.

Kontroluje poprawność odpowiedzi.


Omawia treść zadania, pyta uczniów
o zastosowane przez nich strategie
rozwiązania zadania.

Kontroluje poprawność rozwiązania
zadania.






Zapisuje na tablicy numery zadań z
podręcznika.





Literatura:

1. Antek M., Belka K., Grabowski P., Matematyka prosto do matury – podręcznik dla klasy 2,

Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o., Warszawa 2008;

2. Cewe A., Krawczyk M., Kruk M., Nahorska H., Pancer I., Ropela R., Matematyka w

otaczającym nas świecie – podręcznik dla klasy 1, Wydawnictwo Podkowa Sp. j., Gdańsk

2008;

3. Cewe A., Nahorska H. (red.), Matematyka w otaczającym nas świecie – zbiór zadań dla ...