Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Krynka2500, 2022-10-08, ocena:
Ok. dobra, nareszcie "coś" poza schematem, tego nam trzeba jak najwięcej :) Dzięki za inspirację.
Program zajęć cyrkowych
Opracowała Magdalena Paczkowska
Wstęp
Pomysł napisania programu zajęć cyrkowych zrodził się z chęci zaoferowania dzieciom przebywającym w świetlicy szkolnej czegoś co byłoby dla nich interesujące, ciekawe, nowe a zarazem bardzo korzystnie wpływało na ich rozwój, zajęć, które pozwoliłyby twórczo i pozytywnie spędzać wolny czas po zajęciach lekcyjnych. Takim czymś mogą być właśnie zajęcia cyrkowe zawierające żonglowanie, wspólne zabawy wykorzystujące sprzęt cyrkowy oraz wszelkie czynności artystyczne podejmujące tematykę cyrkową.
Zaproponowane przeze mnie zajęcia mogą być skuteczną a zarazem potrzebną metodą pomocniczą w procesie edukacji i pracy z dziećmi bowiem żonglowanie okazuje się być efektywną metodą rozwoju koordynacji wzrokowo - ruchowej. Dzieci mogą ćwiczyć refleks, równowagę i poczucie rytmu. Jej dobrą stroną jest trening cierpliwości i wytrwałości. W efekcie korzystnie wpływa na umiejętność relaksacji. Do jej zalet można zaliczyć również poszerzenie pola widzenia, stymulację wyobraźni, rozwój koncentracji i trening oburęczności. Podczas żonglowania wzmacnia się też motorykę całego ciała, pobudza serce i naczynia krwionośne.
Założenia programu
Program zajęć cyrkowych opiera się głównie na pedagogice cyrku.
Pedagogika cyrku jako nowoczesna i bardzo efektywna metoda działań cyrkowych, jest jedną z form pedagogiki zabawy, czyli uczenia i rozwijania umiejętności wśród dzieci i młodzieży poprzez śmiech, radość i zabawę.
Zajęcia prowadzone będą głównie jako warsztaty, w których dzieci aktywnie uczestniczą, nabywają nowe umiejętności z zakresu sztuk kuglarskich, a dzięki ich zaangażowaniu same tworzą cyrk.
W działaniach cyrkowych każdy może znaleźć coś dla siebie, ze względu na różnorodność form i rodzaj aktywności oraz wielu ciekawych dziedzin.
W warsztatach cyrkowych stosowane będą :
• Żonglowanie chustkami
• Żonglowanie piłeczkami
• Żonglowanie obręczami
• Kręcenie talerzem
• Taniec z poi
• Klaunada
• Zabawy z chustą animacyjną
Cele ogólne:
Wspomaganie dziecka w jego wszechstronnym rozwoju poprzez zabawę, śmiech, radość, ruch i systematyczne ćwiczenia żonglerskie.
Cele szczegółowe:
- Rozwijanie ukierunkowanej aktywności ruchowej
- Kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego
- Podwyższanie samooceny, wiary w siebie i we własne możliwości
- Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji i integracji między półkulami
- Rozwój kompetencji społecznych takich jak współpraca, odpowiedzialność, otwartość w relacjach z innymi, konstruktywne rozwiązywanie problemów
- Kształtowanie cierpliwości i motywacji do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności
- Wspieranie spontaniczności działania indywidualnego i zespołowego
- Rozwój kreatywności
Metody stosowane na zajęciach:
• Pokaz
• Zabawa
• Ćwiczenia indywidualne i w parach
• Taniec integracyjny
Uczestnicy:
Program został napisany z myślą o dzieciach biorących udział w zajęciach świetlicowych. Przeznaczony jest dla uczniów z różnych grup wiekowych, bez względu na wiadomości, umiejętności i poziom uzdolnień. Każde dziecko, biorące udział w zajęciach ma możliwość wyboru odpowiedniej dziedziny cyrkowej, angażując wszystkie sfery osobowości.
Prowadzący:
Wychowawca ...