Dodaj publikację
Autor
Anna Robakiewicz-Chojnowska
Data publikacji
2010-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
254

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Propozycja przeprowadzenia lekcji matematyki w klasie gimnazjalnej - Układy równań.
 Pobierz (doc, 47,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Szkoła: Zespół Szkół w Biedrusku
Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Robakiewicz- Chojnowska
Klasa: III gimnazjum

Temat lekcji: Graficzne rozwiązywanie układów równań pierwszego stopnia - ćwiczenia.

Czas zajęć: 45 min.
Hasło programowe: Układy równań.

Cele edukacyjne:
-przyswajanie przez uczniów języka matematyki;
-dostrzeganie oraz formułowanie, rozwiązywanie i dyskutowanie problemów.

Cele operacyjne:

Uczeń:

- ustala rozwiązanie układu równań i podaje jego interpretacją geometryczną

-odczytuje informacje przedstawione w formie wykresu
-utrwala warunki, przy których układ jest oznaczony, nieoznaczony lub sprzeczny,
-kształci umiejętność rozwiązywania układów równań metodą graficzną,
-łączy wiedzę algebraiczną z geometryczną,

operacyjne cele wychowawcze:
Uczeń przyzwyczaja się do:
• zdrowej rywalizacji i wzajemnej pomocy
• systematyczności ,
• sensownej dyskusji i wykorzystania wynikających z niej wniosków do pracy indywidualnej
• wysiłku i ciężkiej pracy
• hartowania na niepowodzenia w nauce,
• kształcenia umiejętność pracy w zespole

Zadania szkoły:
Rozwijanie umiejętności opisywania w języku matematyki prostych sytuacji.

Treści nauczania z podstawy programowej:
Układ równań liniowych z dwiema niewiadomymi oraz jego interpretacja geometryczna.

Osiągnięcia uczniów:
Uczeń :
• rozwiązuje proste zadania wymagające wykorzystania wskazanej metody rozwiązywania układów równań;
• łączy wiedzę algebraiczną z geometryczną
• Dostrzeganie, wykorzystywanie i interpretowanie zależności funkcyjnych; interpretowanie związków wyrażonych za pomocą wzorów, wykresów.

Metody nauczania:
dyskusja w grupach
zajęć praktycznych
utrwalająca
sprawdzająca
praca zespołowa (grupy 4 –5 osobowe)
praca długoterminowa (zadanie domowe)

Zasady nauczania:
stopniowania trudności
wiązania teorii z praktyką
trwałości wiedzy
świadomego i aktywnego udziału w lekcji
systematyczności

Forma organizacji pracy uczniów:
1. jednolita
2. indywidualna
3. praca w grupach

Środki dydaktyczne:
tablica
kreda
liniał
układ współrzędnych
pisaki ścieralne
kartki do pracy w grupach
zeszyty uczniowskie
wzór pracy domowej w formie krzyżówki

Literatura:
Matematyka wokół nas - program nauczania GIMNAZJUM - Helena Lewicka, Elżbieta Rosłoń, B. Grabowska
Matematyka wokół nas - poradnik dla nauczyciela – B. Grabowska, A. Drążek
Matematyka wokół nas - podręcznik 3 – – B. Grabowska, A. Drążek
Matematyka dla gimnazjalistów – zbiór zadań klasa 3 – K. Kłaczkow, E. Kurczab, E. Świda

Przebieg lekcji:

I. FAZA WPROWADZAJACA

1. Sprawy organizacyjne.

Powitanie, zajęcie przez uczniów miejsc w ławkach, sprawdzenie obecności wpisanie tematu do dziennika, podanie tematu lekcji uczniom i uświadomienie celów lekcji.

2. Sprawdzenie pracy domowej.

Nauczyciel zbiera kartki z zadaniem domowym, oda je sprawdzone w późniejszym terminie, za poprawne rozwiązanie uczeń otrzyma „+”.

3. Przypomnienie podstawowych wiadomości o graficznym rozwiązywaniu układów równań

Przypomnienie zagadnień poznanych na wcześniejszych zajęciach w formie pracy w grupach:
każda grupa otrzymuje rozcięte karteczki , które należy prawidłowo pogrupować; jest to zadanie na czas - pierwsza grupa, która prawidłowo ułoży rozsypankę otrzymuje piątkę, druga „+”; po otrzymaniu odpowiedniej ilości znaków „+” uczniowie otrzymują oceny.

II. FAZA ...