Dodaj publikację
Autor
Żaneta Kwapisz
Data publikacji
2010-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
106

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt stworzony jest na 2 godziny lekcyjne jako podsumowanie zdobytych wiadomości, dotyczących zasad przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej (elementy autoprezentacji). Lekcje te są elementem modułu WOS: "Wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym".
 Pobierz (doc, 35,5 KB)

Podgląd treści


Lekcja WOS w klasie III Gimnazjum

Dział nauczania: : „Ja na rynku”

TEMAT: JAK RADZIĆ SOBIE NA RYNKU PRACY – CZYLI JAK PRZETRWAĆ I WYGRAĆ ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ - INSCENIZACJE GRUPOWE

Cele operacyjne lekcji (po zakończonych zajęciach uczeń potrafi):
✓ Skompletować dokumenty potrzebne na rozmowę kwalifikacyjną,
✓ Określić, jak należy przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną,
✓ Scharakteryzować właściwe zachowania werbalne i niewerbalne,
✓ Ocenić, które zachowania i wypowiedzi są właściwe podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
✓ Przeanalizować zaistniałą rozmowę kwalifikacyjną i wyciągnąć wnioski,
✓ Zdobywać informacje dotyczące rynku pracy.

Zastosowane metody:
✓ Heureza,
✓ Praca z tekstem,
✓ Elementy wykładu,
✓ Prezentacja multimedialna.

Formy pracy:
✓ Praca w grupach,
✓ Dyskusja,
✓ Inscenizacja.

Środki dydaktyczne:
✓ Projektor,
✓ Kserokopie materiałów dla uczniów („Wskazówki do rozmowy kwalifikacyjnej” –oraz „Krótkie rady” – załącznik nr 1),
✓ Płyta DVD „Ekonomia na co dzień – czyli decyduj dam o sobie” – załącznik nr 2,
✓ Foliogramy w formacie JPG. (sentencje nt. kariery zawodowej) – załącznik nr 3,
✓ Karta oceny – załącznik nr 4

Czas:

2 jednostki lekcyjne

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne:
▪ Sprawdzenie obecności,
▪ Zapisanie tematu

2. Informacje wstępne:
Najbliższe 2 lekcje będą podsumowaniem zdobytych wiadomości dotyczących zasad przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej, umiejętności stosowanego zachowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nauczyciel rozdaje uczniom skserowany materiał do wklejenia do zeszytu (załącznik nr 1)

3. Odgrywanie scenek grupowych
Wyznaczone grupy odgrywają wcześniej przygotowane scenki, uwzględniając omawiane zasady. Scenki, stwarzają możliwość twórczego myślenia i rozwijania różnorodnych zdolności, wypowiadania myśli, wartościowania, wnioskowania. W tym czasie klasa uważnie obserwuje swoich kolegów i zapisuje spostrzeżenia. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady – nie komentować i nie wtrącać się podczas inscenizacji.
Reszta klasy wypełnia kartę oceny (każdą inscenizację w oddzielnym arkuszu) – załącznik nr 4.
Między scenkami uczniowie zapisują sentencje, które nauczyciel wyświetla. –projektor.

4. Ewaluacja
Po odegraniu scenek rozmowy kwalifikacyjnej klasa próbuje dokonać jej analizy poprzez notatki na kartach oceny.
Obserwatorzy przedstawiają swoje odczucia i wrażenia, wymieniają poglądy i opinie, wyciągają wnioski. Występują w roli tzw. krytycznych przyjaciół, a nie jako osoby wydające werdykt, ich wypowiedzi dotyczą wychwycenia słabych i mocnych stron rozmowy kandydata oraz ewentualnych rad i wskazówek, skierowanych na doskonalenie umiejętności prowadzenia rozmowy.

4. Projekcja filmu

Jako podsumowanie lekcji uczniowie oglądają film edukacyjny (program „Ekonomia na co dzień – czyli decyduj o sobie” – załącznik nr 2). W czasie, gdy uczniowie robią notatki z filmu, nauczyciel sprawdza kilka wcześniej zadanych prac domowych.

5. Zadanie domowe:
Na podstawie obejrzanego filmu oraz obserwacji z lekcji sformułuj listę (minimum 20) pytań, jakich możesz spodziewać się od przyszłych pracodawców .
ZAŁĄCZNIKI:

Krótkie rady.

1. Przygotowując się do pierwszej rozmowy z przyszłym pracodawcą odwiedź firmę wcześniej. Będziesz wiedział ...