Dodaj publikację
Autor
Sylwia Olender
Data publikacji
2010-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
118

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dotyczy lekcji matematyki w klasie 1 gimnazjum "Stężenie procentowe na matematyce".
 Pobierz (doc, 45,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji matematyki w klasie I

Dział programowy: Liczby i działania.

Temat: Stężenia procentowe na matematyce.

Cele :
a) Poziom wymagań podstawowych.
Uczeń:
- wie, co to jest roztwór,
- wie, co to jest stężenie procentowe roztworu,
- potrafi określić masę roztworu,
- potrafi zamienić procent na liczbę i odwrotnie,

b) Poziom wymagań uzupełniających.
Uczeń:
- potrafi przedstawić treść zadania za pomocą rysunku,
- sformułować wnioski na podstawie wykonanego rysunku,
- rozwiązać zadanie wymagające ułożenia równania,
- wykorzystać intuicję matematyczną w życiu codziennym,
- współpracować i komunikować się w grupie,
- dokonywać samokontroli i samooceny.

Formy i metody pracy:
• praca indywidualna,
• praca w grupach,
• praca z całą klasą,
• pogadanka,
• praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
• naczynia,
• woda i cukier,
• kartki z rysunkami dotyczącymi roztworów,
• podręcznik,
• zeszyt uczniowski.

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca

1. Omówienie celów i tematu lekcji.
2. Nawiązanie do tematu: Stężenia procentowe na matematyce.
3. Troje uczniów pod kierunkiem nauczyciela wykonuje ćwiczenie, pozostali uczniowie obserwują.
Do jednego naczynia wlewają szklankę wody i sypią dwie łyżeczki cukru i mieszają. Powstaje roztwór lekko słodki. Do drugiego naczynia wlewają szklankę wody, sypią pięć łyżeczek cukru i mieszają. Powstaje roztwór bardzo słodki. Następnie mieszają obydwa roztwory. Powstaje roztwór średnio słodki.

4. Uczniowie wyciągają wnioski:
- Gdy rozpuścimy cukier w wodzie otrzymamy roztwór.
- Stężenie roztworu zależy od ilości substancji rozpuszczanej.
- Istotne dla opisu roztworu to masa i stężenie.

I. Faza realizacji

1. Podział klasy na czteroosobowe grupy. Rozdanie każdej grupie kartek z rysunkami. Uczniowie mają wpisać do danego rysunku stężenie roztworu i masę na podstawie treści zadania z podręcznika „Matematyka z plusem kl. II” (zad. 9, 10, 11 str. 170).

[pic]

2. Rozwiązywanie zadań przy tablicy.

Zad. 9 str.170
x = masa wody, którą należy dodać
0,5 = ilość soli
0,5+x = masa nowego roztworu
2%( 0,5+x) = masa soli w nowym roztworze

masa soli się nie zmieniła, więc można zapisać równanie

0,5 = 2%(0,5+x)

należy zamienić 2% na liczbę i otrzymujemy

0,5 = 0,02(0,5+x)

Zad.10 str.170

x = masa soli
6 = masa wody
6 +x = masa solanki
0,04(6+x) = masa soli w solance

zatem x = 0,04(6+x)

Zad. 11 str. 170

x = masa wody
2 = masa solanki
0,05*2 = masa soli w solance 5%
2+x = masa nowo otrzymanej solanki
0,02(2+x) = masa soli w solance nowo otrzymanej 2%

zatem 0,05*2 = 0,02(2+x)

2. Rozwiązywanie zadań przy tablicy.
3. Praca samodzielna (dwa poziomy):
a) pierwszy ...