Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
MATEMATYKA I PIENIĄDZE
ZADANIA KONKURSOWE
Zadanie 1
Miesięczny dochód mamy wynosi 1500 zł,
miesięczny dochód taty wynosi 2500 zł.
Budżet domowy państwa Malinowskich zawiera wydatki stałe (np. czynsz, opłata za telefon, itp.) oraz wydatki na utrzymanie (np. jedzenie, kosmetyki, ubranie, itp.).
Wiedząc, że na wydatki stałe składa się:
czynsz 500 zł
telefon 125 zł
prąd i gaz 192 zł
bilety 128 zł
nauka 260 zł
oblicz, ile pieniędzy państwo Malinowscy mogą wydać na utrzymanie?
ODP.
Zadanie 2
1 m3 ciepłej wody kosztuje 9,50 zł,
a 1 m3 zimnej wody kosztuje 4 zł.
Ile zapłacimy za 1 m3 wody, jeżeli zużyjemy po równo wody ciepłej i zimnej?
ODP.
Zadanie 3
Na kąpiel w wannie zużyjemy 150 litrów wody, a na kąpiel pod prysznicem – 40 litrów.
Średni koszt 1 m3 wody wynosi 6,75 zł.
Ile zapłacimy za 100 kąpieli w wannie, a ile za 100 kąpieli pod prysznicem?
PAMIĘTAJ: 1 m3 = 1000 litrów
ODP.
wanna – zł
prysznic – zł
Zadanie 4
Rodzina Malinowskich pojechała na zakupy na giełdę ogrodniczą, gdzie kupili worek ziemniaków i po skrzynce śliwek i jabłek.
Oblicz, ile zaoszczędzili kupując na giełdzie niż gdyby kupowali na pobliskim targu.
| |ceny hurtowe |ceny za 1 kg |
| | |na targu |
|[pic] |50 kg |0,45 zł |
| | | |
| |15 zł | |
|[pic] |15 kg |1 zł |
| | | |
| |12 zł | |
|[pic] |15 kg |1,20 zł |
| | | |
| |13,50 zł | |
ODP. Zaoszczędzili …………. zł
Zadanie 5
Woda mineralna sprzedawana jest w 4 różnych rodzajach butelek. Podaj cenę za 0,5 litra wody w danej butelce.
| |pojemność butelki |cena butelki |cena za 0,5 l |
|[pic] |5 l |3,30 zł | |
|[pic] |3 l |2,10 zł | |
|[pic] |1,5 l |1,20 zł | |
|[pic] |1 l |0,90 zł | |
Zadanie 6
Kasia chce kupić 7 litrów wody mineralnej.
Ile jakich butelek musi kupić, aby zapłacić najmniej? Ile zapłaci?
| |pojemność butelki |ilość butelek |
| |i jej cena | |
|[pic] |5 litrów | |
| | | |
| |3,30 zł | |
|[pic] |3 litry | |
| | | |
| |2,10 zł | |
|[pic] |1,5 litra | |
| |1,20 zł | |
|[pic] |1 litr | |
| |0,90 zł | |
ODP. cena 7 l – zł
Zadanie 7
Na targu o 800 rano sałata kosztowała 2,50 zł.
Po 4 godzinach i 15 minutach obniżono jej cenę o 40 gr. W ciągu kolejnych 200 minut przeceniono sałatę jeszcze dwukrotnie o taką samą kwotę.
Ile ostatecznie kosztowała sałata i która była godzina, gdy osiągnęła swoją końcową cenę?
ODP.
koszt sałaty – zł
godzina –
Zadanie 8
Rodzice poszli do sklepu kupić nowy telewizor ...