Dodaj publikację
Autor
Natalia Śmigiel
Data publikacji
2010-05-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
230

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja biblioteczna "Z naszymi lekturami za pan brat" jest troszeczkę inna niż lekcje tradycyjne. Wykorzystuje elementy dramy przez co jest ciekawsza i atrakcyjniejsza, lecz wymaga wcześniejszych przygotowań nie tylko ze strony nauczyciela ale i uczniów. Można ją przeprowadzić w ramach edukacji czytelniczej lub jako lekcję podsumowującą omawianie lektur na lekcji języka polskiego. Z doświadczenia wiem, że uczniowie chętnie aktywnie uczestniczą w lekcji i z zapałem wypełniają rolę aktorów. Scenki nie są długie i każdy może się nauczyć tekstu, a wiele radości sprawia im fakt, że mogą zaprezentować swoje umiejętności kolegom z równoległych klas.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści


Lekcja biblioteczna
w klasie szóstej

scenariusz

Temat lekcji: Z naszymi lekturami za pan brat.

Cele lekcji: W ramach podsumowania ścieżki czytelniczej:

• Kształcenie umiejętności rozumienia i rozpoznawania tekstów literackich w innych formach przekazów kulturowych (transpozycja sceniczna)
• Kształcenie umiejętności samodzielnego przygotowania i prezentowania treści literackich za pomocą innych tekstów kultury (teatrzyk klasowy)
• Kształcenia umiejętności pracy w zespołach
• Kształcenie umiejętności oceniania własnej pracy.
• Kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze słowników.

Metody: aktywizująca - sceniczna prezentacja fragmentów lektur,
praca w zespołach,
poszukująca – uczenie się przez działanie, odkrywanie, przypominanie;

przekład intersemiotyczny - rysunek,symbol kojarzący się z treścią utworu

Środki dydaktyczne: scenki oparte na fragmentach lektur
koperty z kartami pracy w zespołach
słownik frazeologiczny

Przebieg lekcji:

1. Czynności wstępne: powitanie, sprawdzenie obecności

2. Nawiązanie do tematu lekcji, pogadanka:

Kończy się rok szkolny, zatem czas na podsumowanie edukacji czytelniczej w waszej klasie. Przeczytaliście w ciągu tego roku mnóstwo lektur szkolnych, może przypomnijmy sobie na początek ich tytuły (dzieci wymieniają: „Szatan z siódmej klasy”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Sposób na Alcybiadesa”, „Przygody Robinsona Cruzoe” i inne ).
N.: Jak sądzicie – warto było czytać te książki? (swobodne wypowiedzi uczniów) Dlaczego? (swobodne wypowiedzi uczniów)
N.: No to dzisiaj sprawdzimy dokładniej, co zapamiętaliście z książek, które tak pozytywnie oceniacie. Zrobimy to w sposób następujący:
Najpierw obejrzycie trzy scenki z waszych lektur przygotowane przez waszych kolegów. Na ich podstawie musicie zgadnąć, o jakie lektury chodzi. Potem powiem, co będziemy robić dalej.
Czy wszyscy zrozumieli? (wyjaśnienie ewentualnych pytań) Zatem – jesteśmy w klasowym teatrze. Proszę o prezentację scenki I. (każda scenka 4 – 5 min.)

1 Scenka I „Przygody Robinsona Cruzoe”

( wchodzi Robinson )

Robinson: Piętaszku! Piętaszku! Gdzie się podziewa mój wierny towarzysz? Zawsze się denerwuję, gdy nie ma go w pobliżu. Kiedy fale wyrzuciły mnie na bezludną wyspę, zostałem odcięty od całego świata i skazany na samotne życie bez nadziei na powrót do cywilizacji. Na szczęście los zesłał mi Piętaszka – kocham go jak własnego syna.
( wbiega Piętaszek )
Piętaszek: O panie, panie! O nieszczęście! O źle!
Robinson: Co się stało, Piętaszku ?
Piętaszek: Pan patrzeć! O tam! Jeden, dwa, trzy łódź! Jeden, dwa, trzy!
Robinson: Spokojnie, Piętaszku, nie bój się.
Piętaszek: Oni Piętaszek łapać, siekać i jeść.
Robinson: Ja jestem takim samym ich wrogiem, jak ty. Musimy stanąć z nimi do walki. Będziesz walczył ?
Piętaszek: Ja strzelać, ale tu przyjść dużo ludzie.
Robinson: Nie martw się. Nasze strzelby ich wystraszą. Będziesz spełniać wszelkie moje rozkazy ?
Piętaszek: Ja umrzeć, gdy pan kazać umrzeć. [ postacie znikają ]
Robinson: Nie możesz umrzeć, Piętaszku. Musimy ...