Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
w klasie II
Moduł: Dwójkowanie
Temat: Działania na pierwiastkach – powtórzenie.
Cel główny:
Utrwalenie wiadomości i doskonalenie umiejętności wykonywania działań na pierwiastkach.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
Uczeń zna:
• pojęcie pierwiastka kwadratowego i sześciennego,
• własności pierwiastków.
Umiejętności:
Uczeń umie:
• mnożyć i dzielić pierwiastki tego samego stopnia,
• wyłączać czynnik przed znak pierwiastka,
• usunąć niewymierność z mianownika,
• doprowadzać do najprostszej postaci wyrażenia zawierające pierwiastki.
Postawy:
Uczniowie:
• rozwijają umiejętności współdziałania w grupie,
• wyrabiają nawyk sprawdzania otrzymanych wyników i poprawiania popełnianych błędów,
• wyrabiają pozytywne nastawienie do podejmowania wysiłku intelektualnego.
Metody nauczania
• praktyczne – ćwiczenia przedmiotowe
• problemowe – aktywizujące: gra dydaktyczna.
Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca w grupach.
Pomoce dydaktyczne:
• zestawy zadań w ponumerowanych kopertach (od I do VI) wraz z instrukcją dla każdej grupy,
• losy z numerami od I do VI,
• podręcznik dla klasy II gimnazjum ”MATEMATYKA 2001”
Czas zajęć
1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjne.
2. Podział klasy na sześć zespołów (porównywalnych pod względem umiejętności matematycznych).
3. Określenie celu lekcji i zapisanie tematu.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Nauczyciel podchodzi do każdej grupy – uczniowie losują numer zestawu zadań.
2. Rozdanie poszczególnym zespołom kopert z zestawami zadań zgodnie z wylosowanym numerem wraz z instrukcją. (ZAŁ. 1)
3. Przypomnienie zasad pracy w grupie: każdy z uczniów potrafi wykonać zadanie oraz wszystkie przykłady wraz z obliczeniami należy zapisać w zeszytach.
4. Grupy wykonują zadania, ich zakończenie zgłaszają nauczycielowi.
5. Grupa, która wcześniej wykona swoje zadanie otrzymuje zestaw dodatkowy. (ZAŁ. 2)
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Podsumowanie aktywności uczniów – wystawienie ocen.
Grupom, którym nie udało się znaleźć hasła, nauczyciel sprawdza stopień zaawansowania obliczeń i nagradza plusami.
2. Podanie pracy domowej:
• podręcznik dla klasy II gimnazjum, str. 138 „Sprawdź sam siebie” A,B,C
ZAŁĄCZNIKI:
ZAŁ. 1 – INSTRUKCJA DLA KAŻDEJ GRUPY I ZESTAWY ZADAŃ
(od I do VI)
| |
|INSTRUKCJA |
| |
|Oto wylosowany przez Was zestaw zadań. Składa się on z 10 kart z ponumerowanymi przykładami oraz z 10 dodatkowych kart z wynikami tych |
|przykładów. |
|Waszym zadaniem jest doprowadzenie do najprostszej postaci wyrażeń zawierających pierwiastki, a następnie odszukanie hasła. |
|Postępujcie według następującej kolejności: |
|Rozwiążcie wszystkie przykłady. |
|Sprawdźcie, czy otrzymane przez Was wyniki są zgodne z wynikami podanymi na dodatkowych kartach: |
|Jeżeli TAK – to spiszcie z nich litery. Odczytane według kolejności przykładów od numeru 1 do 10 utworzą szukane hasło! Zakończenie |
|swojej pracy zgłoście nauczycielowi. |
|Jeżeli NIE – poszukajcie błędów i poprawcie je. W razie trudności poproście o pomoc nauczyciela. |
|Liczcie uważnie i współpracujcie ze sobą, a Wasza praca przyniesie sukces! |
| |
|POWODZENIA |
ZESTAW I ...