Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
w Koszalinie
Leszek Chwist WIECZÓR ANDRZEJKOWY
Scenariusz zajęć z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie
Cele:
a) Zapoznanie wychowanków z historią dawnych obrzędów ludowych.
b) Pielęgnowanie polskich tradycji i zwyczajów.
c) Integrowanie wychowanków poprzez wspólną pracę nad przygotowaniem prezentacji.
Metody:
a) Elementy dramy, zabawy tematyczne.
Środki dydaktyczne:
a) Rekwizyty do wróżb, dekoracje.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wychowanek nr 1 wstaje i wita zaproszonych gości:
W imieniu wychowanków oraz wychowawców grupy III mam zaszczyt powitać wszystkich zaproszonych gości na wieczorze poświęconym tradycji andrzejkowej. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć miłą atmosferę oaz zapewnić dobrą zabawę.
2. Wychowanek nr 2 odczytuje swój tekst:
Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Nie ma do końca pewności, dlaczego właśnie tę noc uznano za najlepszą dla wróżb matrymonialnych. Być może wpływ na to miała pora roku, bowiem właśnie jesienią rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw.
Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, która uchylała wrota do tajemniczej, nieznanej przyszłości.
Dzień świętego Andrzeja przypada na przełom pór roku (jesieni i zimy) i roku liturgicznego. Tak więc jest to również ostatnia chwila przed adwentem.
W wierzeniach ludowych w tym okresie najczęściej pojawiały się istoty pozaziemskie, a wróżby miały moc największą. W tym czasie sprzyjać oraz pomagać im miały błąkające się po ziemi duchy.
Prawdopodobnie kolebką tych wierzeń jest starożytna Grecja. Tamtejsi mieszkańcy wierzyli bowiem, że ludzka dusza po śmierci człowieka zyskując dar jasnowidzenia. Według innej hipotezy kult św. Andrzeja wywodzi się z wierzeń celtyckich i starogermańskich.
W Europie Środkowej i Zachodniej zwyczaj ten znany był od XII wieku. Do Polski przywędrował w wieku XVI. W przeszłości Andrzejki, znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, noc wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa, traktowane były z powagą. Często obchody te poprzedzał post i modlitwa do św. Andrzeja. Na przestrzeni wieków zmienił się charakter tych obchodów i obecnie są raczej obyczajem świeckim. Dziś wszyscy chętnie uczestniczą w tej zabawie -dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami. Najczęściej odbywa się to podczas wspólnych zabaw, na imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach.
Zapraszam, więc wszystkich na wspólna zabawę andrzejkowa.
3. Wychowanek nr 1 odczytuje swój tekst, który jest wstępem do prezentacji przysłów związanych z tradycją andrzejkową:
Ludowym przekazem, podaniem, andrzejkowe tradycje zgromadziły wiele przysłów i powiedzeń, którymi możemy ,, okrasić” ten dzień i wieczór znajomym. Chcielibyśmy przypomnieć kilka z nich.
4. Wychowankowie kolejno odczytują swoje przysłowia:
Wychowanek nr ...