Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z młodzieżą
Temat: Czy mamy wpływ na własne życie?
Cel poznawczy
1. Zapoznanie z mechanizmem wytwarzania dobrego lub złego samopoczucia
pod wpływem pozytywnych lub negatywnych myśli –bezpośrednie przełożenie na sposób zachowania.
2. Zapoznanie z fragmentami życiorysów ludzi, którzy pomimo niepełnosprawności
lub życiowych trudności osiągnęli sukces i zrealizowali swoje cele.
Cel kształcący
1. Kształcenie umiejętności:
• twórczego podejścia do trudności i problemów życiowych
• przekształcania niezadowolenia w siłę sprawczą prowadzącą do zmiany swojego życia na lepsze
• spojrzenia z dystansu na swoje trudności
Cel wychowawczy
1. Motywowanie do podejmowania:
• aktywności twórczej w życiu osobistym
• wysiłku w sferze doskonalenia się, samorozwoju i samowychowania
• pracy nad rozwojem talentów
2. Uświadamianie uczniom:
• możliwości tkwiących w każdym człowieku
• wpływu na własny los
3. Zachęcanie do:
• ustanawiania celów życiowych i wytrwałości w dążeniu do ich realizacji
• podejmowania konkretnych, długofalowych decyzji
4. Wypracowanie przekonania, że pozytywna zmiana zawsze jest możliwa.
5. Wyzwalanie nadziei i chęci podjęcia pracy nad sobą.
Metody dydaktyczne
1. Metody oparte na słowie: opowiadanie, opis, pogadanka, fragmenty tekstów (elementy biblioterapii).
2. Metody oparte na obserwacji: plansza z wierszem.
3. Metody oparte na działalności praktycznej uczniów.
4. Metody problemowe: metoda sytuacyjna i metoda przypadków.
Formy
Praca w grupie jednym frontem
Strategie
Strategia problemowa
Środki dydaktyczne:
• plansza z wierszem: „Uważaj na myśli, bo stają się słowami, uważaj na słowa, bo stają się czynami, uważaj na czyny, bo stają się nawykami, uważaj na nawyki, bo stają się charakterem, uważaj na charakter, bo staje się Twoim losem”
• tablica, kreda
• fragmenty tekstów z literatury
• ankieta ewaluacyjna zajęć
•
Czas zajęć
45 minut
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się i przedstawienie celu zajęć.
2. Przeprowadzenie krótkiej dyskusji na temat „Czy mamy wpływ na własne życie?”
3. Przeanalizowanie wpływu przykładowych myśli na postawy, uczucia i zachowanie: „Jestem lubiany”, „Nie jestem lubiany”, „Uda się”, „Nie uda się”, „Nic nie można zrobić”, „Zawsze jest jakieś wyjście”.
4. Odczytanie przez ucznia zapisu na planszy ‘Uważaj na myśli…”
5. Podanie przykładowych powiedzonek na tle przeanalizowanego wcześniej tekstu: „Taki los”, „Nie ma wyjścia”, „Mam pamięć dobrą, ale krótką:”, itp. – ich wpływ
na samopoczucie i chęć podejmowania wysiłku.
6. Wskazanie na przyzwyczajenie wielu ludzi do stosowania wymówek - opowieść
o dwóch braciach odnalezionych przez reportera.
Jeden z braci przebywał w więzieniu. Zapytany o przyczynę takiej sytuacji odpowiedział: - Bo miałem ojca pijaka. Drugi brat zajmował poważane społecznie stanowisko, rozwijał się i dbał o rodzinę. Zapytany o powód takiej postawy i sukcesu odpowiedział: – Bo miałem ojca pijaka.
Wnioski: ta sama sytuacja może być ...