Dodaj publikację
Autor
Wioletta Kocik
Data publikacji
2010-08-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
91

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji historii dla uczniów kl. VI szkoły podstawowej opracowany na podstawie podręcznika „Dzień dobry historio” wydawnictwa Nowa Era. Prowadząca: mgr Wioletta Kocik                      Sz. P. nr 95 we Wrocławiu.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji historii w klasie VI a

Temat: Wielka wyprawa do starożytnego Egiptu

Cele lekcji:

Uczeń:
- sytuuje na mapie świata Egipt oraz rzekę Nil
- potrafi na mapie Egiptu wskazać Egipt Dolny i Górny
- zna i rozumie zależność warunków życia Egipcjan od przyrody
- wie, kim był faraon i w jaki sposób rządził państwem
- analizuje strukturę społeczeństwa egipskiego na podstawie ilustracji z podręcznika i informacji nauczyciela
- doskonali pracę w grupach, wyraża swoje zdanie

Metody:
Praca pod kierunkiem, drama

Formy pracy:
Grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Mapa fizyczna świata, Egiptu, mapki konturowe dla każdego ucznia, strój egipski dla nauczyciela, oś czasu, paski papieru z nazwami warstw społecznych, podręcznik do historii dla kl. VI cz. 1, 3 ilustracje przedstawiające korony faraona, wiersz – zagadka dotycząca starożytnego Egiptu autorstwa nauczyciela, kartki z zadaniem domowym dla każdego ucznia, tekst z lukami.

Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna

2. Rekapitulacja wtórna
- uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
• Jakie wyróżniamy kontynenty?
• Jakie państwa starożytne powstały nad wielkimi rzekami? – wskazanie ich na mapie
• Jak nazywały się te najstarsze cywilizacje świata?
• Co wiecie na temat państwa Babilonia i miasta Babilon?

(ocenienie wypowiedzi uczniów)

3. Część zasadnicza
- nauczycielka informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji wybierzemy się w podróż do kolejnego państwa. Jakie
to państwo – uczniowie odgadną po wysłuchaniu wiersza. Nauczycielka poleca uczniom, aby zamknęli oczy
(za mapami przebiera się w swój strój egipski i odczytuje wiersz).

„ Jest na świecie kraj przepiękny: pełen czaru, magii, trwóg
Tajemniczy i kuszący – w nim nie jeden mieszkał bóg
Rzeka piękna przezeń płynie – od niej jest zależny kraj
Dla turystów i tubylców – tutaj jest bezkresny raj
Klimat suchy i gorący – piach pustyni jest nęcący
Na zachodnim brzegu rzeki – groby władców dumnie stoją
Ludzie patrzą na nie co dzień, a niektórzy wręcz się boją
Z wielkich grobów dawni władcy – pieczę mają nad tym krajem
I wołają do wszystkich gości: Tutaj jest kolebka starożytności ”

- po wysłuchaniu wiersza dzieci odgadują o jakim państwie jest mowa
- zapis tematu lekcji na tablicy
- zaznaczenie na osi czasu daty powstania Egiptu
- odszukanie Egiptu i rzeki Nil na mapie fizycznej świata i Afryki, zaznaczenie na mapkach konturowych
w zeszycie
- wspólne z uczniami ustalenie jaką rolę pełni Nil w życiu Egiptu, odczytanie hymnu Nilu (fragment)

„ Cześć ci o Nilu !chwała tobie, Nilu,
Który naszemu panujesz krajowi
I życie bujne niesiesz dla Egiptu ! (…)
Nawadniasz sady przez Re wyłonione
Żeby stworzenia na nich wyżyć mogły ! (…)
Poisz nam ziemię, ty niewyczerpany ! (…)
Ty zboże stwarzasz, ty jęczmień przynosisz (…)
On się po całym Egipcie ...