Dodaj publikację
Autor
Aniela Marcinkowska
Data publikacji
2010-08-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
666

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja przedstawia scenariusz nietypowej lekcji matematyki, podczas której uczniowie zostają zapoznani z historią liczb oraz rozwiązują nietypowe, wesołe zadania.
 Pobierz (doc, 160,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych
Przedmiot: matematyka
Klasa: IV

Nauczyciel prowadzący: Aniela Marcinkowska

Temat lekcji: Matematyka dawniej i dziś
-cyfry i liczby w zadaniach tekstowych.

Cele: - zapoznanie z historią liczb
- uświadomienie uczniom możliwości wykorzystania komputera w nauce
matematyki
- rozwijanie zainteresowania matematyką (ukazanie matematyki jako źródła zabawy)
- kształcenie umiejętności logicznego myślenia
- doskonalenie umiejętności wykonywania działań na liczbach naturalnych
i ułamkach
- kształcenie efektywnego współdziałania w zespole i twórczego rozwiązywania problemów
- uczenie odpowiedzialności za siebie i innych i wiary we własne siły
- planowanie i organizowanie pracy przy rozwiązywaniu problemów.

Metody pracy:

- pokaz (prezentacja w programie PowerPoint)
- pogadanka
- burza mózgów, dyskusja
- ćwiczenia grupowe
- matematyczny „czar par”

Formy:
-praca z całą klasą
-praca w grupach 4-osobowych
-praca w parach

Środki dydaktyczne:

- zestaw multimedialny (laptop, projektor) – plik z prezentacją w PowerPoint
- kserokopie zdjęć
- wesołe plakaty sławnych matematyków (stanowią dekorację na tablicy)
- kartki z zadaniami
- karty pracy do „czaru par”
- kartki z zadaniami domowymi
- zeszyt przedmiotowy

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.
a) Uczniowie zostają podzieleni na 4 – osobowe grupy (podział następuję na zasadzie liczenia do czterech).

2. Wstęp do lekcji
a) Nauczyciel w formie pogadanki przedstawia uczniom tematykę zajęć i
omawia poszczególne etapy lekcji
3. Realizacja tematu lekcji:
a) projekcja prezentacji multimedialnej pt:. „Historia liczby i liczenia”
(Nauczyciel wykorzystując zestaw multimedialny wyświetla poszczególne slajdy prezentacji. Prezentacja dotyczy historii liczb i ich rozwoju na przestrzeni lat. Uczniowie poznają dawne symbole służące do przedstawiania ilości przedmiotów. Podczas wyświetlania omawia poszczególne zagadnienia a uczniowie w ramach rozgrzewki maja do wykonania krótkie ćwiczenie.

b) Rozwiązanie zadania „But gigant” (praca z całą klasa - dyskusja)
Zadanie:
Jakiej wielkości może być figura, której widzimy jedynie gigantycznej wielkości but?
Uczniowie otrzymują ksero zdjęcia z nierzeczywistą sytuacją (załącznik nr 1). Widać tam 2 dorosłe osoby i ogromny but. Nauczyciel trzymając zdjęcie omawia problem. Uczniowie przedstawiają własne pomysły na rozwiązanie problemu (burza mózgów). Uczeń, który przedstawił najciekawszy pomysł rozwiązuje zadanie przy tablicy, a wszyscy uczniowie zapisują rozwiązanie w zeszycie.

c) Rozwiązanie zadania „Rozsypanka zdaniowa” – praca grupowa
Nauczyciel wyświetla na ekranie treść zadania (załącznik nr 2).
Ponadto uczniowie otrzymują kserokopię rozsypanki:

Zadanie:
Ze zdań, które są na ekranie ułóżcie zadanie a następnie rozwiążcie je. W zadaniu nie muszą być użyte wszystkie zdania. Czy są tam zdania, które są niepotrzebne?

Gra komputerowa „Posejdon” składa się z 28 plansz.

Gra ma bardzo dobrą grafikę.

Piotr w jednym dniu przeszedł połowę gry.

Janek przeszedł w jednym dniu tylko czwartą część gry.

Wojtek dopiero uczy się posługiwać komputerem, przeszedł w ciągu jednego dnia o ...