Dodaj publikację
Autor
Iwona Wołejko
Data publikacji
2010-08-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji bibliotecznej dla klas III i IV szkoły podstawowej.
 Pobierz (docx, 14,9 KB)

Podgląd treści

Poznajemy historię książki

Konspekt lekcji bibliotecznej dla klas III i IV szkoły podstawowej.

Czas trwania- 50min

Cel ogólny:

-zapoznanie uczniów z historią pisma i ksiązki od czasów najdawniejszych do współczesnych.

Cele szczegółowe:

Uczeń po lekcji powinien zapamiętać:

-jakie były etapy rozwoju pisma na przestrzeni wieków

-jak zmieniała się forma książki na przestrzeni dziejów

2. Uczeń po zajęciach powinien:

-ukazać rolę jaką odegrała książka w rozwoju cywilizacji

Metoda:

-słowna- rozmowa kierowana

-praktyczna- odbijanie literek z pieczątki i składaniez nich wyrazów

-pokazowa- plansze, książki

Środki dydaktyczne:

Sznurki imitujące pismo węzełkowe

Kij do pokazywania karbów

Zwój papirusowy

Gęsie pióra i atrament

Drewniane tabliczki pokryte woskiem

Rylce do pisania

Kartki do pisania gęsim piórem

Plansze

Ksiązki z XIXw.

Książka współczesna w estetycznej szacie edytorskiej

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie

Powitanie uczniów

Podanie tematu lekcji

Główna część zajęc:

Krótka rozmowa nauczyciela z uczniami na temat sposobu przekazywania wiadomości przez ludzi, ze szczególnym wskazaniem na książkę.

Przedstawienieprzez nauczyciela etapów rozwoju pisma i książki

Pismo węzełkowe tzw. Kipu (uczeń w stroju idiańskim prezentuje sznur z węzełkami

Karby, czyli nacięcia na kiju, które ułatwiały liczenie (nauczyciel pokazuje patyk z karbami)

Pismo obrazkowe (nauczyciel prezentuje na planszy fragment pisma obrazkowego, a zgłaszający się uczniowie podchodzą i próbują je odczytać

Krótka informacja o wynalezieniu alfabetu

Ksiązka gliniana

Ksiązki z wosku (uczniowe oglądają tabliczki pokryte woskiem i próbują na nich pisać ryclem)

Książka wykonana z papirusu (uczeń przebrany za egipcjanina pokazuje mały zwój papirusu

Książka ze skóry- pergamin ( osoba w stroju mnicha pisze gęsim piórem przy stole, a potem uczniowie otrzymują karki atrament i gęsiepióra którymi piszą)

Książka z papieru

Książka drukowana (nauczyciel posługując się planszą omawia poszczególne etapy pracy drukarza, a po chwili pokazuje uczniom pieczątki imitujące metalowe czcionki i zachęca uczniów aby odbijali literki i próbowali składać wyrazy) na zakończenie nauczyciel prezentuje książki XIXwieczne oprawione w skórę.

Maszyny do druku ( bibliotekarz krótko omawia zalety nowoczesnych maszyn drukarskich i pokazuje dzieciom książki współczesne w estetycznej oprawie edytorskiej

Część końcowa

Na zakończenie spotkania bibliotekarz stawia dzieciom pytania, które pomogą utrwalić wiadomości zdobyte na lekcji:

-w jaki sposób ludzie przekazywali sobie wiadomości (ustnie, pisemnie)

- jak Indianie peruwiańscy przekazywali sobie informacje (pismo węzełkowe)

-Wygląd książki zmieniał się w ciągu wieków- z jakich materiałów wykonywano

książki? (z gliny, wosku, papirusu, papieru, pergaminu)

-czym pisano na tabliczkach glinianych (pisano rylcem)

- jakiego pióra używano do pisania na pergaminie (gęsiego)

-czy posługiwali się ludziegdy chcieli liczyć (kij z karbami)

-dlaczego zwoje papirusu były niewygodne w czytaniu (jedną ręką rozwijano ...