Dodaj publikację
Autor
Paweł Zieliński
Data publikacji
2010-09-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
366

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki: Wykonujemy działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
 Pobierz (doc, 44,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji matematyki

Temat: Wykonujemy działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Cele ogólne:
- powtórzenie wiadomości i utrwalenie umiejętności z działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych
- rozwijanie zainteresowania matematyką
- analiza i kontrola własnej pracy

Cele szczegółowe:
- zapisuje i odczytuje ułamki w postaci dziesiętnej
- stosuje algorytmy działań na ułamkach dziesiętnych
- wykonuje podstawowe działania na ułamkach dziesiętnych
- stosuje kolejność wykonywania działań
- zamienia ułamki zwykłe na dziesiętne i na odwrót
- rozwiązuje zadania tekstowe otwarte z zastosowaniem poznanych działań na liczbach.
-kształcenie umiejętności porozumiewania się bez słów

Forma lekcji:
- zbiorowa
- praca w grupach
- indywidualna

Typ lekcji:
- powtórzeniowa

Metoda nauczania:
- metoda „milczek”

Środki dydaktyczne:
- zestawy zadań dla uczniów (załącznik)
- buźki „uśmiechnięta” i „smutna”
- naklejki motywacyjne

Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie:
- Powitanie uczniów
- Sprawdzenie obecności
- Sprawdzenie pracy domowej
- Zaznajomienie uczniów z tematem i celami lekcji
2. Powtórzenie pojęć związanych z działaniami na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
- Jak dzielimy ułamki zwykłe?
- Jak sposobem pisemnym odejmujemy ułamki dziesiętne?
- Jaka jest kolejność wykonywania działań? itd.
3.Omówienie zasad rywalizacji.
- Podział klasy na czteroosobowe grupy – w skład każdej z nich wchodzą uczniowie o różnym stopniu wiedzy i umiejętności matematycznych.
- Zadaniem każdej grupy jest rozwiązanie zadań o różnym stopniu trudności
- Zadania poszczególnym członkom grupy przydziela lider
- Jeżeli któryś z członków grupy ma problem z ustaleniem poprawnego rozwiązania może poprosić o pomoc kolegę, ale nie zwalnia go to później od publicznego przedstawienia rozwiązania (osoba, która rozwiąże zadanie, powinna nauczyć tego rozwiązania kolegę)
- Czas pracy 10 min.
4. Zaznaczenie dzwonkiem, że w tym momencie rozpoczynamy pracę metodą „milczek”
5. Każdy uczeń prezentuje niewerbalnie rozwiązanie swojego zadania, a nauczyciel z resztą klasy czuwa nad jego poprawnością pokazując buźkę uśmiechniętą za poprawne rozwiązanie, bądź smutną za błędne. Każdemu uczniowi przydziela przy tym „motywce”. Zadania mają punktację od 1pkt. za najłatwiejsze do 3 pkt. za najtrudniejsze.
Nagrodami za zdobytą sumę punktów przez grupę są oceny. I tak:
6-7 pkt. – ocena bardzo dobra
4-5 pkt – ocena dobra
3 pkt. – ocena dostateczna
6. Podsumowanie lekcji – refleksje uczniów na temat takiej metody pracy i skali trudności poszczególnych zadań.

Załącznik:

Zadania za 1 punkt

Zadanie 1.
Liczba 5[pic] zapisana w postaci dziesiętnej to:
A. 5,002 B. 5,20 C. 5,02 D. 5,2

Zadanie 2.
Liczba 3 razy większa od 3,6 to:
A. 2,1 B. 10,8 C. 9,18 D. 6,6

Zadanie 3.
Spośród wypisanych liczb najmniejszą jest:
A. 2,16 B. 2,006 C. 2,106 D. 2,0059

Zadanie 4.
Liczba 10 razy ...