Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA BIBLIOTECZNEGO
Temat: Jak jest zbudowana książka?
Cele:
- zapoznanie uczniów z zewnętrzną i wewnętrzną budową książki,
- zapoznanie uczniów z umiejętnym wyszukiwaniem informacji w książce, słowniku, encyklopedii, itp.
Metody: rozmowa, plansze, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: zagadki (miesięcznik – Biblioteka w szkole ), plansze dotyczące budowy książki, słowniki i książki, indywidualna karta pracy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. Wprowadzenie do zajęcia:
1. Zagadki o bibliotece:
Kto na półkach książek ma bez liku i dba o książki oraz czytelników?
(bibliotekarz)
Choć nie ma zamka, ani kluczyka otwierasz ją i zamykasz. W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści, wierszyków, bajek i opowieści.
(książka)
2. Dzieje książki ( krótka informacja).
Dzieje książki sięgają 4 tysięcy lat p.n.e. Na początku informacje zapisywane były na glinianych tabliczkach, później na papirusie, następnie na pergaminie i w końcu na papierze.
II. Zajęcia zasadnicze:
1. Zapoznanie uczniów z zewnętrzną budową książki:
Każdy uczeń otrzymuje książkę. Nauczyciel pokazuje plansze z budową książki, dzieci wskazują w swoich książkach okładkę i grzbiet (oprawę), obwolutę
(wykonana z papieru, barwnie ilustrowana).
Informacja co znajduje się na okładce i grzbiecie ich książki ( imię i nazwisko autora, tytuł książki).
Zwracają uwagę na różne wykonanie opraw (lakierowana, miękka, twarda).
2. Zapoznanie uczniów z wewnętrzną budową książki:
- wyklejka (wewnętrzna część okładki, służąca wzmocnieniu, ozdobnie lub dodatkowej informacji o autorze i zawartości książki),
- karta przedtytułowa,
- tytularna – karta tytułowa (imię i nazwisko autora, tytuł, podtytuł, rok wydania, adres wydawcy),
- tekst wprowadzający (np. wstęp, przedmowa),
- tekst główny (rozdziały, podrozdziały),
- część pomocniczo- informacyjna (spis treści, bibliografia, mapy, wykresy).
3. Zadanie utrwalające;
- dzieci samodzielnie uzupełniają schemat budowy książki (karta pracy).
4. Nauczyciel pokazuje dodatkowe plansze:
- układ treści książek,
- kroje czcionek,
- odmiany pisma,
- owady- szkodniki książek.
5. Wyszukiwanie informacji w książkach:
Nauczyciel układa przed dziećmi różne słowniki i encyklopedie. Dzieci wyszukują informacji
dotyczących pisowni wyrazów np. trzon, drukarz, oraz definicji wyrazów np. papirus, pergamin, zwój.
III. Zadanie podsumowujące przebieg zajęć:
- wykreślanka (wyszukiwanie wyrazów i skreślenie) wyrazy: wyklejka, okładka, trzon, grzbiet, obwoluta, papirus, pergamin, autor, drukarz. (Hasło wykreślanki to: książka)
O
|W |Y |K |I |E |J |K |A |K | |K |S |G |R |Z |B |I |E |T |T | |Ł |O |B |W |O |L |U |T |A |R | |A |I |P |A |P |I |R |U |S |Z | |D |P |E |R |G |A |M |I |N |O | |K |Ą |Ż |A |U |T |O |R |K |N | |A |D |R |U |K |A |R |Z |A | | |
- WYKLEJKA
- OKŁADKA
- TRZON
- GRZBIET
- OBWOLUTA
- PAPIRUS
- PERGAMIN
- AUTOR
- DRUKARZ (HASŁO ...