Dodaj publikację
Autor
Nina Wachowska
Data publikacji
2010-10-18
Średnia ocena
5,00
Pobrań
105

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęcia ścieżki czytelniczo-medialnej "Ekslibris mój znak graficzny''. Zajęcie przygotowane dla klas V-VI.
 Pobierz (doc, 25,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA ŚCIEŻKI CZYTELNICZO MEDIALNEJ

Temat: Ekslibris mój znak graficzny.

Cel ogólny:
- Inspirowanie uczniów do twórczych działań.
Cele operacyjne:
- Uczeń rozumie istotę ekslibrisu.
- Potrafi zaprojektować i wykonać ekslibris.
-
Metody: pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne: kartki, kredki, ołówki, gotowe plansze z ekslibrisami.

Przebieg zajęcia:

1.Proszę chętną osobę aby wykonała na tablicy wykreślankę.
EJKBSGLRIABWRDILS
Tematem dzisiejszej lekcji będzie Ekslibris.

2. Wyjaśnienie uczniom co to jest ekslibris:
Ekslibris ( z łacińskiego ) – księgoznak –artystyczna nalepka z nazwiskiem lub nazwą właściciela, naklejona na okładce z przodu książki ( czasami z tyłu ).
Wielkość ekslibrisu jest różna – od malutkich do dużych zajmujących całą stronę – zależy to od inwencji projektującego. Ekslibrisy są biało – czarne, rzadziej kolorowe.

3. Zapoznanie z krótką historią ekslibrisu.
Czyta nauczyciel lub chętny uczeń ( aneks nr 1 ).

4.Wyjaśnienie pisowni słów exlibris, ekslibris według profesora Jana Miodka.

Pisownia obydwu wyrazów jest poprawna.
Ex, cząstka ta pojawia się najczęściej w nazwach firm i produktów.
Cząstce ex przypisano znaczenie luksusu i dobrej jakości np.
( sklep Pewex, Miodex ).

Eks – przedrostek, który tworzy nazwy osób, zawierających treść ,,były,
dawny”. Pochodzi z łaciny – łacińskie ex’ od, z ( czego ).

5. Pokaz gotowych ekslibrisów.
6. Uczniowie samodzielnie wykonują swój ekslibris. Wystawa prac.

Opracowała: Nina Wachowska