Dodaj publikację
Autor
Monika Habdas
Data publikacji
2010-10-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
824

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera propozycję zajęć o tematyce agresji i sposobów radzenia sobie z nią.
 Pobierz (doc, 45,0 KB)

Komentarze

ggajewsk, 2010-11-11

Sam temat jest bardzo fajny w konspekcie brakuje celu z nim związanego, nie podano autora bajki, nie określono czasu przeznaczonego na ćwiczenia, uwarunkowań organizacyjnych, konspekt do pracy wświetlicy nie powinien zawierać tyle dydaktyzmu w opisie

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

TEMAT ZAJĘĆ: Bez złości mamy więcej radości.

CEL GŁÓWNY: Ukazanie różnych sposobów radzenia sobie z agresją i odnajdywanie sposobu odpowiedniego dla siebie.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- uczeń uświadamia sobie swoje uczucia
-potrafi nazwać przeżywane emocje(głównie uczucie złości)
- wie, w jaki sposób przezwyciężyć uczucie złości
- stara się zapanować nad swoją agresją w kontrolowany sposób
-maluje swoją złość za pomocą’’ metody malowania dziesięcioma palcami’’
- potrafi kulturalnie zabierać głos w dyskusji
- zgodnie bawi się z rówieśnikami

METODY PRACY: podające (opowiadanie bajki, wyjaśnianie, rozmowa), problemowe (aktywizujące, burza mózgów, dyskusja), metoda promyczkowa, metoda malowania dziesięcioma palcami (metoda terapeutyczna), zabawowa,

FORMY PRACY: grupowa jednolita, indywidualna jednolita.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst bajki, sylwety postaci, arkusz papieru, flamaster, karteczki dla uczniów, farby plakatowe, pojemniki do rozrobienia farb.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ WSTĘPNA
• Powitanie w kręgu zabawą:
Prawa nóżka,
Lewa nóżka,
Prosto z serca,
Buźka.
Uczniowie dotykają wymienianych części ciała i przesyłają swoim kolegom buźkę.
• Rundka w kręgu: dzieci dokańczają zdanie’’ Ostatnio byłem zły, gdyż…’’(np. musiałem wcześnie wstać).
• Podanie tematu zajęć.

CZĘŚĆ ZASADNICZA
• Nauczyciel opowiada lub czyta bajkę wyraźnie i bardzo powoli, nie podając jej tytułu i układając sylwety występujące w bajce w odpowiedniej kolejności.
• Omówienie bajki, sprawdzenie stopnia rozumienia treści. Przykładowe pytania:
Dlaczego dom starej kobiety został zburzony?
Kto był winny zburzenia domku starej kobiety?
Która postać zapoczątkowała złość?
A kto ja przekazał dalej?
Kto najbardziej został pokrzywdzony w tej bajce?
Kto mógłby pomóc odbudować dom kobiety?
W jaki sposób?
Jaki tytuł mogłaby mieć ta bajka?
A jakie mogłoby być zakończenie?
• Odniesienie zarysowanej sytuacji do realnego życia, próba odpowiedzi na pytanie: Czy zdarzają się wam podobne sytuacje: jesteś zły, wstałeś w złym nastroju i przekazujesz tą złość dalej, np. bez powodu dokuczasz koledze (tylko, dlatego, że masz dzisiaj zły humor?).
• Zabawa’’ Start rakiety’’:
Uczniowie siedzą w kręgu, na sygnał nauczyciela
- uderzają delikatnie opuszkami palców o podłogę przechodząc stopniowo na całą dłoń ze wzrastającą siłą i natężeniem
- cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodząc aż do bardzo głośnego wrzasku
- tupią nogami, cicho i powoli, coraz głośniej i szybciej
- ostatnia wersja to połączenie ruchu z dźwiękiem: z natężająca się głośnością i we wzrastającym tempie dzieci wstają gwałtownie ze swoich miejsc, wyrzucają z głośnym wrzaskiem ramiona do góry- rakieta wystartowała!
• Rozwiązanie problemu: W jaki sposób pozbywam się swojej złości? (tak, by nie zaszkodzić sobie samemu i drugiemu człowiekowi).
Zapisanie wszystkich pomysłów w graficznej formie; wybór najtrafniejszych, najbardziej realnych metod radzenia sobie ze złością.
Uczniowie zastanawiają się, która metoda najbardziej im odpowiada i ...