Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
TEMAT: Tolerancja podstawowym czynnikiem warunkującym prawidłowe relacje miedzyludzkie.
Cel ogólny: Kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien:
• rozumieć pojęcie tolerancji,
• uświadomić sobie znaczenie tolerancji i konsekwencje jej braku,
• uświadomić sobie różnicę między tolerancją a biernością i obojętnością,
• być wrażliwym na odmienność innych postaw,
• unikać nietolerancyjnych zachowań,
• efektywnie współpracować w grupie
Metody pracy:
dyskusja, „burza mózgów”, praca w grupach
Formy pracy:
indywidualna, grupowa
Materiały pomocnicze:
✓ kartki, flamastry,
✓ kartki z poleceniami dla grup,
✓ płyta z piosenkami: „Tolerancja” Stanisława Sojki i „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena
Czas trwania zajęć: 45 min.
TOK LEKCJI
I. Wprowadzenie
1. Powitanie uczniów.
2. Obejrzenie teledysku z piosenką „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena oraz zapoznanie z tematem i celem zajęć.
16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Dzień Tolerancji został zaproponowany przez ONZ jako święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.
3. Podział klasy na grupy (4-5 osobowe) – zapis na kartkach wszystkich skojarzeń związanych z pojęciem „tolerancja”
4. Prezentacja zapisywanych skojarzeń. Próba zdefiniowania pojęcia „tolerancja”.
5. Odczytywanie znaczenia słowa „tolerancja” ze „Słownika języka polskiego”.
Tolerancja - wyrozumiałość, pobłażanie dla cudzych poglądów, upodobań, wierzeń: akceptowanie "innego" postępowania, zachowania.
Rozwinięcie
6. „Burza mózgów” na temat: Czym ludzie różnią się od siebie?
Np.:
- kolor skóry
- status materialny
- przekonania religijne ( katolicyzm, islam, judaizm, prawosławie)
- różne narodowości (Cygani, uchodźcy)
- niepełnosprawność (inwalidzi )
- choroby ( AIDS)
- upodobania muzyczne
- styl ubierania
- subkultury
- sposób bycia
- zachowanie
- pochodzenie społeczne
- system wartości (np. osiąganie wysokich wyników w nauce)
- różne poglądy polityczne
7. Dyskusja: Czy to dobrze czy źle, że się różnimy?
Podsumowaniem dyskusji może być stwierdzenie, że każdy jest jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlatego też ma prawo z tego faktu czerpać radość, dumę, poczucie własnej wartości.
8. Praca w grupach:
1) Czy jesteśmy tolerancyjni?
2) Dlaczego ludzie są nietolerancyjni?
3) Jak się przejawia postawa tolerancji?
4) Jak się przejawia postawa nietolerancji?
5) Podaj przykłady tragicznych skutków braku tolerancji.
6) Co każdy z nas może uczynić, aby być człowiekiem tolerancyjnym?
Prezentacja wypracowanego materiału przez grupy.
Jako podsumowanie omówienie schematu:
Przyczyny Sposoby usunięcia
podtrzymujące przyczyn
Strach Kierowanie się obiektywizmem a nie uprzedzeniami
Poczucie zagrożenia Zdobywanie wiedzy dotyczącej danego zjawiska
Brak wiedzy Poznawanie innych kultur, narodów, religii
9. Dyskusja
Jakie są granice tolerancji? Kiedy trzeba zaprotestować i powiedzieć „ stop tolerancji”?
Sytuacje - granice tolerancji, np.
Np.: tolerancją nie jest:
- zgoda na prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu,
- zgoda na przemoc fizyczną i agresję,
- zgoda na picie alkoholu w pracy, w szkole,
- zgoda ...