Dodaj publikację
Autor
Jolanta Sarna
Data publikacji
2010-12-20
Średnia ocena
4,00
Pobrań
505

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt jest przeznaczony dla uczniów klasy VI. Został przygotowany pod kątem hospitacji diagnozującej. Celem lekcji jest sprawdzenie u uczniów umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce.
 Pobierz (doc, 81,5 KB)

Komentarze

asiawepe, 2010-12-30, ocena:

To jest do kitu!

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI – HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Z MATEMATYKI
W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Data: 14.05.2009r.

Prowadząca: Jolanta Sarna

Dział programu: Pola i obwody wielokątów.

Temat: Pola i obwody wielokątów – powtórzenie wiadomości.

Cel ogólny: sprawdzenie u uczniów umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce.

Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi za pomocą symboli literowych zapisać wzory na pola i obwody wielokątów
- uczeń potrafi stosować poznane wzory do obliczania pól figur
- uczeń potrafi wykorzystać wzory na pola figur w sytuacjach praktycznych
- uczeń czyta tekst ze zrozumieniem, selekcjonuje informacje
- uczeń ustala sposób rozwiązania zadania oraz prezentacji tego rozwiązania
- uczeń rozumie potrzebę stosowania pól figur w życiu codziennym

Czas trwania lekcji: 45 minut

Formy pracy: indywidualna, praca z zespołem klasowym, praca w grupach (pary)

Metody pracy: pytań i odpowiedzi, praca z tekstem, pokaz-prezentacja rozwiązań,
praktyczna-ćwiczenie umiejętności rozwiązywanie zadań tekstowych

Środki dydaktyczne: rysunki, domino, plan mieszkania, ogłoszenia, geoplany, karty pracy
z zadaniami, magnesy, kreda, tablica

Planowany przebieg lekcji:

I. Część wstępna:

• Powitanie uczniów.
• Sprawy organizacyjne.
• Podanie celu i tematu lekcji.
• Przedstawienie zasad pracy na lekcji.

II. Realizacja tematu lekcji:

• Rozgrzewka

- uczniowie podchodzą do tablicy i obok rysunku figury zapisują za pomocą symboli
literowych wzór na pole i obwód narysowanej figury

• Praca w parach

- uczniowie układają domino rozdane w kopertach przez nauczyciela (załącznik nr 1)
- uczniowie na karcie pracy rozwiązują zadania w których wykorzystują poznane
wzory w sytuacjach praktycznych (załącznik nr 2)

• Prezentacja rozwiązań następuje po każdym zadaniu.

III. Część końcowa

• Ocena pracy uczniów.

• Zadanie pracy domowej.

ARKUSZ OBSERWACJI LEKCJI MATEMATYKI
POD KĄTEM HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Data: 14.05.2009r.

Prowadząca: Jolanta Sarna

Temat: Pola i obwody wielokątów – powtórzenie wiadomości.

Cel hospitacji: sprawdzenie u uczniów umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce.

|Standardy wymagań |Numer wskaźnika |Uczeń |Większość |Niektórzy |Prawie nikt |
|Wykorzystanie wiedzy |5.3 | | | | |
|w praktyce | |- wykonuje obliczenia dotyczące powierzchni | | | |
| | |Zadanie 1 | | | |
| | |Zadanie 2 | | | |
| | |Zadanie 3 | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | |- potrafi zamieniać jednostki pola | | | |
| | |Zadanie 2 | | | |
| |5.5 | | | | |
| | |- wykorzystuje w sytuacjach praktycznych | | | |
| | |własności figur i stosuje je do rozwiązania | | | |
| | |problemu | | | |
| | |Zadanie 1 | | | |
| | |Zadanie 2 | | | |
| | |Zadanie 3 | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Na tablicy jest powieszony plan mieszkania składający się z 2 pokoi, korytarza, kuchni, łazienki i garderoby.
Karta pracy

Zadanie 1
Pokój I ma kształt prostokąta o wymiarach podanych na rysunku.
a) Ile metrów kwadratowych paneli potrzeba do wyłożenia podłogi w tym pokoju?
b) Ile zapłacisz za panele, jeżeli 1m2 kosztuje 34zł?

Pokój II ma kształt prostokąta o wymiarach podanych na rysunku.
a) Ile metrów kwadratowych paneli potrzeba do wyłożenia ...