Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji matematyki – klasa VI
Dział programowy: Liczby naturalne i ułamki.
Temat lekcji: Działania łączne na ułamkach zwykłych – kolejność
wykonywania działań.
I. Cele lekcji:
1. Na poziomie wiadomości : uczeń powinien:
➢ znać i zapamiętać kolejność wykonywania działań;
➢ obliczyć wartość wyrażenia;
2. Na poziomie umiejętności : uczeń powinien :
➢ określić kolejność wykonywania działań;
➢ formułować plan działania przy obliczaniu wartości wyrażeń;
➢ umieć wykonać działania na ułamkach zwykłych, doprowadzać wyniki do postaci nieskracalnej;
II. Metody nauczania:
1. poszukująca – wykład problemowy – dialog „wewnętrzny” nauczyciela, rozwijającego problem przed uczniami;
2. praktyczna – wykonanie samodzielnego zapisu dotyczącego kolejności wykonywania działań; rozwiązywanie zadań i ćwiczeń utrwalających;
III. Zasady nauczania:
1. zasada systematyczności – systematyczne ćwiczenie i utrwalanie działań na ułamkach;
2. zasada przystępności – stopniowanie trudności w doborze zadań, przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych;
3. zasada poglądowości – pobudzanie myślenia uczniów podczas wykonywania czynności matematycznych
4. zasada świadomego i aktywnego udziału ucznia – świadomość poprawności każdego kroku rozumowania, ćwiczenie podstawowych sprawności matematycznych podczas rozwiązywania typowych zadań, zapisywanie i ilustrowanie schematu treści matematycznych;
IV. Środki dydaktyczne:
➢ rozsypanka;
➢ karteczki z działaniami łącznymi;
➢ podręcznik „Matematyka z plusem dla klasy VI” GWO
➢ zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń;
➢ kreda, tablica.
V. Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie pracy domowej (dzielenie ułamków zwykłych).
2. Przypomnienie zasad czterech działań na ułamkach zwykłych
➢ kiedy i w jaki sposób szukamy wspólnego mianownika?
( w dodawaniu i odejmowaniu ułamków o różnych mianownikach),
➢ jak mnożymy liczby mieszane? (zamieniamy na ułamki niewłaściwe i jeśli można, to skracamy przed wykonaniem mnożenia),
➢ jak dzielimy ułamki zwykłe? (mnożymy pierwszy przez odwrotność drugiego);
- uczniowie otrzymują plusy za poprawne odpowiedzi.
3. Sformułowanie tematu lekcji.
4. Rozdanie uczniom rozsypanki, którą po przeczytaniu wkleją do zeszytów:
Jeżeli w wyrażeniu występują różne działania, to wykonujemy je w następującej kolejności:
( wpisz w kółeczka liczby od 1 do 4 i ułóż w odpowiedniej kolejności )
○ działania w nawiasach, w których nie ma innych nawiasów
○potęgowanie i pierwiastkowanie w kolejności zapisu
○mnożenie i dzielenie w kolejności zapisu
○dodawanie i odejmowanie w kolejności zapisu
5. Obliczenie wartości wyrażeń:
a) 2[pic]:1[pic]+3[pic]∙4[pic]=
b) [pic]-([pic]-[pic]∙[pic]):[pic]=
- przykłady wykonują uczniowie na tablicy, z odpowiednim komentarzem.
5. Zadanie: Od liczby 12[pic] odejmij iloczyn liczb 1[pic] i 1[pic], a następnie otrzymany wynik podziel przez sumę liczb 2[pic] i 6[pic].
- przypomnienie nazw działań: suma, iloczyn;
- zapisanie treści zadania w jednym wyrażeniu;
- obliczenie wartości wyrażenia.
6. Podsumowanie lekcji: omówienie kolejności wykonywania działań.
7. Zadanie pracy domowej i jej omówienie
Zadanie 8, str. 27 – podręcznik( dwa ...