Dodaj publikację
Autor
Bernadeta Frąszczak
Data publikacji
2011-01-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
128

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z lekcji matematyki w klasie 4. Pierwsza lekcja dotycząca kątów - budowa, oznaczanie i rodzaje kątów.
 Pobierz (docx, 22,3 KB)

Podgląd treści

Bernadeta Frąszczak

Konspekt lekcji matematyki w klasie 4 Szkoły Podstawowej nr 3 w Krotoszynie

Temat: Kąty.

Lekcja typu zasadniczego.

Czas: 45 min

Termin realizacji:

klasa 4a: 21.01.2011

klasa 4b: 21.01.2011

Cele lekcji:

w ujęciu klasycznym:

wychowawcze:

kształtowanie aktywnej postawy wobec matematyki,

wyrabianie cech osobowości takich jak pracowitość, sumienność, wytrwałość, upór w dążeniu do celu,

w ujęciu operacyjnym:

Uczeń umie:

Rozróżniać poszczególne rodzaje kątów

Uczeń zna:

pojęcie kąta

budowę kąta

rodzaje kątów: prosty, ostry, półpełny, rozwarty, pełny, wklęsły

Metody:

- pogadanka,

- gra

Formy pracy:

- praca z całą klasą,

Środki dydaktyczne:

- podręcznik Matematyka 4 (Matematyka z plusem),

- zeszyt ćwiczeń Figury geometryczne

- zeszyt przedmiotowy,

- tablica, kreda, gąbka,

- linijka, ekierka, kątomierz

- wstążki

Przebieg lekcji:

Ogniwa lekcji

Przebieg

Uwagi / Komentarze

Wstęp

Przywitanie się.

Sprawdzenie obecności.

Sprawdzenie zadania domowego.

Kartkówka.

Podanie tematu.

Czas: ok. 15 min

Kąty

Nauczyciel prosi o narysowanie na tablicy dwóch półprostych o wspólnym początku i zakreskowaniu części płaszczyzny między półprostymi.

Wskazuje na rysunek uczniów i mówi, że ten rysunek przedstawia kąt; następnie nauczyciel wyjaśnia uczniom, co to jest kąt (część płaszczyzny zawarta między dwoma półprostymi), omawia jego budowę (zaznacza wierzchołek i ramiona) i omawia sposób oznaczania kątów (dodatkowo podaje sposób oznaczania kątów za pomocą greckich liter).

Następnie na podstawie rysunków wachlarzy w podręczniku omawia rodzaje kątów (zaczyna od kąta prostego, następnie omawia kąt ostry, półpełny, rozwarty, pełny i wklęsły – do każdego robi rysunek i tłumaczy w jaki sposób „grupujemy” kąty).

Czas: ok. 20 min

Gra

Nauczyciel wybiera trzy chętne osoby, daje im dwie wstążki różnego koloru i prosi uczniów, aby ustawili się w podany przez nauczyciel kąt (uczniowie to punkty, których nazwy to pierwsze litery imienia; uczniowie trzymający wstążkę obrazują półproste, jeden uczeń trzyma obie wstążki - wierzchołek), następnie klasa odczytuje nazwę kąta.

Czas: ok. 7 min

Zadanie pracy domowej i pożegnanie się

Uczniowie wymieniają poznane rodzaje kątów i z czego zbudowany jest kąt.

Zadanie domowe: zadanie 1, 2, 3 strona 16 - 17.

Pożegnanie się.

Czas: ok. 3 min