Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
W KLASIE I GIMNAZJUM
Prowadzący: Monika Kaczor
Data: 12 maja 2005
Hasło programowe: Twierdzenie Pitagorasa.
Temat lekcji: Twierdzenie Pitagorasa.
Ścieżki edukacyjne: filozoficzna
Cele ogólne:
Poznawczy:
- zapoznanie z treścią twierdzenia,
Kształcący:
- umiejętność formułowania wniosków,
- przypomnienie wiadomości o trójkącie prostokątnym,
Wychowawcze:
- wyrabianie nawyku wytrwałej, systematycznej, aktywnej pracy,
- utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozpoznaje trójkąty prostokątne wśród różnych figur geometrycznych,
- nazywa boki trójkąta prostokątnego,
- posługuje się pojęciem „twierdzenie’,
- wykonuje plakat według instrukcji,
- wyciąga wnioski i formułuje zależności,
- rozwiązuje zadania z zastosowaniem twierdzenia Pitagorasa.
Typ lekcji: opracowanie nowego materiału
Metody: pogadanka, ćwiczeniowa, problemowa
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
figury geometryczne, ilustracja i krótka notatka na temat Pitagorasa, arkusze szarego
i kolorowego papieru, nożyce, klej, instrukcje dla grup, tabelki zbiorcze (duża na tablicę i małe dla każdego ucznia), plansza z treścią twierdzenia, karty pracy, karty samooceny, zeszyty przedmiotowe, podręczniki.
Przebieg lekcji:
I. Czynności organizacyjne:
- odczytanie listy obecności
- sprawdzenie pracy domowej (odczytanie hasła z krzyżówki matematycznej- Pitagoras).
II. Przypomnienie wiadomości o trójkącie prostokątnym:
- rozpoznawanie wśród figur geometrycznych trójkątów prostokątnych,
- nazywanie boków trójkąta prostokątnego.
III. Podanie tematu lekcji ( przypomnienie pojęcia twierdzenia).
IV. Faza właściwa realizacji:
- zapoznanie z krótkim życiorysem Pitagorasa, obejrzenie portretu,
- praca w grupach 3osobowych – wykonywanie ćwiczenia zgodnie z instrukcjami (załącznik 1)
- prezentowanie plakatów i krótkie omówienie prac,
- analiza tabeli zamieszczonej na tablicy (załącznik 2)
- sformułowanie zależności pomiędzy polami kwadratów i kwadratami boków,
zapisanie ich na tablicy : P1+P2=P3 i a2+b2=c2,
- wklejenie tabelek (załącznik 2) i zapisanie treści twierdzenia w zeszytach,
- wspólne rozwiązanie problemu z zastosowaniem twierdzenia Pitagorsa.
„W huśtawce punkt podparcia dzieli deskę na połowy. Korzystając z danych przedstawionych na rysunku oblicz długość deski.”
V. Podsumowanie zajęć, utrwalenie wiadomości:
- rozwiązanie zadań z karty pracy (załącznik 3),
VI. Ocena pracy uczniów i zadanie pracy domowej,
- nauczyć się treści twierdzenia Pitagorasa.
- rozwiązać przykłady a) i b) z zadania 2 str. 258 w podręczniku,
- dla chętnych zadanie 8 ze strony 120 w zbiorze zadań.
VII. Wypełnienie przez uczniów karty samooceny ucznia po lekcji (załącznik 4).
Załącznik 1.
1. Z papieru w kratkę wytnijcie trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości ….(każda grupa ma inne dane).
2. Przygotujcie trzy kwadraty o bokach równych bokom trójkąta.
3. Wycięte figury przyklejcie na arkusz szarego papieru tak, aby przylegały do siebie równymi bokami.
4. Obliczcie pola poszczególnych kwadratów, a wyniki zapiszcie na plakacie .
Załącznik 2.
| |Bok a1 |Bok b2 |Bok c3 |Pole P1 |Pole P2 |Pole P3 |
|1. |9 |12 |15 ...