Dodaj publikację
Autor
Bernadeta Frąszczak
Data publikacji
2011-02-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
119

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w klasie 4 dla ucznia z indywidualnym programem nauczania.
 Pobierz (docx, 26,3 KB)

Podgląd treści

Bernadeta Frąszczak

Konspekt lekcji matematyki dla ucznia klasy 4b Szkoły Podstawowej nr 3 w Krotoszynie

Temat: Prosta, półprosta i odcinek.

Lekcja typu zasadniczego.

Czas: 45 min

Termin realizacji:

Cele lekcji:

w ujęciu klasycznym:

specyficzne:

doskonalenie umiejętności posługiwania się definicją,

wychowawcze:

kształtowanie wytrwałości w wysiłku umysłowym,

kształtowanie aktywnej postawy wobec matematyki,

wyrabianie cech osobowości takich jak pracowitość, sumienność, wytrwałość, upór w dążeniu do celu,

w ujęciu operacyjnym:

Uczeń umie:

rozpoznawać podstawowe figury geometryczne

kreślić podstawowe figury geometryczne

kreślić łamane spełniające dane warunki

Uczeń zna:

pojęcie prosta, półprosta, odcinek, łamana

Metody:

- pogadanka,

- opowiadanie,

- ćwiczenia,

Formy pracy:

- praca indywidualna,

Środki dydaktyczne:

- podręcznik Matematyka 4 (Matematyka z plusem),

- zeszyt ćwiczeń Figury geometryczne

- zeszyt przedmiotowy,

- tablica, kreda, gąbka,

- linijka

- załącznik 1 – „Podróże po Królestwie Geometrii”

- paski papieru, nożyczki, klej

Przebieg lekcji:

Ogniwa lekcji

Przebieg

Uwagi / Komentarze

Wstęp

Przywitanie się.

Sprawdzenie obecności.

Podanie tematu.

Czas: ok. 1 min

Prosta, półprosta, odcinek, punkt, łamana

Nauczyciel czyta opowiadanie: „Podróże punktu po Królestwie geometrii”. Po przeczytaniu nauczyciel pyta się ucznia, jakie pojęcia matematyczne pojawiły się w opowiadaniu.

Ćwiczenie I strona 104 – opisywanie punktów należących do danych prostych.

Nauczyciel notuje na tablicy pojęcia podane przez uczniów.

Notatka:

Punkt (nauczyciel na tablicy zaznacza kilka punktów; zwraca uwagę, że punkty oznaczamy wielkimi literami i zaznaczamy je za pomocą kropek lub dwóch przecinających się kreseczek).

B

D A

C

Prosta (nauczyciel pyta się ucznia, jak w opowiadaniu wyglądała prosta) – nieskończenie długa linia; nauczyciel daje uczniowi długie paski papieru przedstawiające prostą i pokazuje na nich w jaki sposób oznaczamy prostą:

- za pomocą małej litery

- za pomocą dwóch dużych liter.

a

prosta a

A B

Prosta AB (Prosta BA)

Półprosta (nauczyciel pyta się ucznia, jak w opowiadaniu powstała półprosta) – linia, która ma początek i nie ma końca; nauczyciel daje uczniowi pasek papieru – prostą i prosi, żeby ją przeciął i w miejscu przecięcia zaznaczył punkt, sam rysuje na tablicy półproste i pokazuje dwa sposoby ich oznaczania – zwraca uwagę, że oznaczając półprostą za pomocą dużych liter, kolejność liter ma znaczenie (pierwsza oznacza początek). Uczeń wykonuje oznaczania na półprostych otrzymanych z przecięcia prostej.

A B

Półprosta AB

a

półprosta a

Odcinek (nauczyciel pyta się ucznia, w jaki sposób powstał odcinek i jak on wyglądał w opowiadaniu – figura, która ma koniec i początek i jest prosta). Uczeń rozcina prostą w dwóch miejscach i zaznacza na końcach punkty.

A

B

Odcinek AB (odcinek BA)

Łamana – kilka odcinków połączonych ze sobą tak, że koniec jednego jest początkiem drugiego.

- łamana otwarta (rysunek ...