Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opr. Olga Olejnik
Temat lekcji
Matematyczne łamigłówki .
Poziom nauczania
gimnazjum, klasa III
Czas trwania
Jedna godzina lekcyjna – 45 minut
Kompetencje
skuteczne komunikowanie się
planowanie uczenia się
kontrola i ocena własnego uczenia
stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
Cele: uczeń
potrafi zastosować posiadane wiadomości i umiejętności dotyczące procentów w zadaniach związanych z życiem codziennym
uczeń potrafi zastosować posiadane wiadomości i umiejętności dotyczące figur geometrycznych w zadaniach
planuje własne uczenie się
potrafi zaprezentować swoje rozwiązanie
Środki dydaktyczne
kartki z zadaniami, załączniki, tabela wyników, karty Prawda- FAŁSZ
Metody pracy
- praca indywidualna,
- praca z grupą,
- praca z całą klasą ,
Przebieg lekcji:
1.Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności, wprowadzenie właściwej atmosfery
2.Sprawdzenie zadania domowego .
3.Podanie tematu zajęć.
4.Wyjaśnienie zasad pracy na lekcji- pracujemy zbierając punkty na ocenę .
Zad.1 Praca samodzielna -rozwiązanie 3 wybranych zadań z puli 10 przygotowanych.
Po ustalonym czasie przedstawienie poprawnych rozwiązań na tablicy , uczniowie sprawdzają wyniki swojej pracy.
Zad.2. Rozwiązanie krzyżówki matematycznej – pojęcia geometryczne.
Wyjaśnienie hasła krzyżówki- ludolfina.
Zad.3 Praca z zadaniami prawda – fałsz.
5.Podsumowanie lekcji – zestawienie wyników każdego ucznia w tabeli zbiorczej i ocena pracy
Załącznik 1
Praca samodzielna - rozwiąż 3 wybrane zadania
Zad.1.W nowo utworzonym liceum przygotowano 120 miejsc w klasach pierwszych .
Przyjęto 84 osoby. Ile procent miejsc pozostało wolnych ?
Zad.2. Kasia chce kupić 15 dag cukierków owocowych, po 12zł za kilogram , 20dag orzechowych
po 16 zł za kg i 25 dag kakaowych po 18zł za kilogram. Czy wystarczy jej 10zł ?
Odpowiedź uzasadnij obliczeniem.
Zad.3 Po przeczytaniu ogłoszenia na pierwszy rzut oka
wydaje się , że można kupić samochód za 16800zł. Niebywała okazja!
O ile złotych więcej trzeba zapłacić ? Już za 16800 zł wyjeżdżasz
od nas nowym samochodem *.
*pozostałe 30% ceny zapłacisz za rok
Zad.4 Pan Antoni kupił w sumie 13m materiału w dwóch gatunkach : po 27 zł 50 gr i po 22 zł 24 gr
za metr. Ile metrów każdego materiału kupił pan Antoni , jeżeli zapłacił 332 zł ?
zad.5 Pan Dyskretny pochwalił się , że otrzymał właśnie podwyżkę 8% , to znaczy 104 złote.
Ile zarabiał przed podwyżką?
Zad.6 Ile zapłaci za wycieczkę do Włoch czteroosobowa Włochy – 320 euro od osoby.
rodzina , w której dzieci mają 15 i 18 lat ? Dla dzieci do lat 17- 30% zniżki
Wynik podaj w złotówkach , przyjmując kurs 1 euro = 4zł.
Zad.7 Komputer w cenie 2800zł możesz kupić , wpłacając 20% gotówką , a resztę w 10 ratach
po 250zł . O ile złotych więcej zapłacisz ?
zad ...