Dodaj publikację
Autor
Urszula Sobecka
Data publikacji
2011-02-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
313

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 4 integracyjnej. Temat dotyczący zamiany jednostek powierzchni jest bardzo trudny dla uczniów. Spróbujmy lekcji metodą poglądową.
 Pobierz (doc, 48,5 KB)

Podgląd treści


06.05.2010r.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

KLASA IV PROWADZĄCA: mgr URSZULA SOBECKA
NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY: mgr LESZEK POLKOWSKI

TEMAT: Zależność między jednostkami pola.

Temat nieobowiązkowy.

CELE LEKCJI:

Uczeń zna:
• jednostki pola

Uczeń rozumie:
• pojęcie pola powierzchni
• zależności między jednostkami pola

Uczeń umie:
• zamieniać jednostki pola
• porównywać pola figur wyrażonych w różnych jednostkach

METODY PRACY:

• pogadanka,
• ćwiczenia praktyczne,
• aktywizacja ucznia w procesie dydaktycznym.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

• papier milimetrowy,
• szary papier – rozmiar większy niż 1m2.

CZAS TRWANIA: 1 godzina lekcyjna.

TOK LEKCJI

|Ogniwa toku lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
| | | |
|Sprawdzenie pracy domowej |Uczniowie przygotowali na lekcję 7 sztuk kolorowych kwadratów (7 * 15 osób w klasie >| |
| |100 sztuk) o boku 1 dm. | |
| |Nauczyciel wspomagający kontroluje przyklejanie 100 sztuk kwadratów na szary papier w| |
| |taki sposób, aby powstał 1 m2. | |
| |Proszę uczniów o wklejenie kwadratów w rzędach jeden pod drugim po 10 sztuk. |Dzieci kolejno przyklejają swoje |
| | |kwadraty.(Na naszej lekcji zajęli|
| | |się tym uczniowie z orzeczeniami)|
| | | |
|Nawiązanie do nowego |Zadaje pytania utrwalające i korygujące wiedzę uczniów z poprzedniej lekcji. | |
|tematu. |Jak wygląda 1 milimetr kwadratowy? | |
| |Jak wygląda 1 centymetr kwadratowy? |Odp.: |
| |Jak wygląda 1 decymetr kwadratowy? |1 milimetr kwadratowy to pole |
| |Jak wygląda 1 metr kwadratowy? |kwadratu o boku 1 milimetra. |
| |Jak wygląda 1 kilometr kwadratowy? | |
| |Pytam chętnych, jeśli nie ma lub się powtarzają pytam wyrywkowo. | |
| |Podaje temat lekcji. | |
| | | |
| | | |
| |Prezentacja bloku milimetrowego ze zwróceniem uwagi na grubość linii. | |
|Omówienie nowego tematu. |Każdy uczeń otrzymuje papier milimetrowy w formacie A5. | |
| |Proszę o wycięcie 1 cm 2 z papieru milimetrowego i wklejenie i podpisanie do zeszytu.| |
| |Zaznaczenie w nim 1 mm2. | |
| |Ile takich małych kwadracików o boku 1 mm jest w 1 cm2? Zapisujemy zależność pod | |
| |rysunkiem. |1 cm2 = 100 mm2 |
| | | |
| |Proszę o wycięcie 1 dm 2 z papieru milimetrowego i wklejenie i podpisanie do zeszytu.| |
| |Zaznaczenie w nim 1 cm2. | |
| |Ile takich małych kwadratów o boku 1 cm jest w 1 dm2? Zapisujemy zależność pod | |
| |rysunkiem. | |
| |Ile takich małych kwadracików o boku 1 mm jest w 1 dm2? Zapisujemy zależność pod | |
| |rysunkiem | |
| | | |
| |Ćwiczenie samodzielne (łatwe) |1 dm2 = 100 cm2 |
| |– pełne centymetry kwadratowe | |
| |Każdy uczeń losuje figurę wyciętą z papieru milimetrowego i określa jej pole. |100 mm * 100 mm |
| |Następnie zapisuje to pole w milimetrach kwadratowych. |1 dm2 = 10000 mm2 |
| | | |
| |Ćwiczenie samodzielne (trudne wykraczające poza program) |Np.: |
| |– centymetry kwadratowe (ćwierć, pół, ¾) |4 cm2 = 4* 100 mm2 = 400 mm2 |
| |Każdy uczeń losuje figurę wyciętą z papieru milimetrowego i określa jej pole. | |
| |Następnie zapisuje ...