Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Przyczyny i skutki zmian klimatu.
Zmiany klimatu, które następują na naszej planecie są naturalnym procesem przebiegającym od samego jej powstania czyli 4,6 miliardów lat temu.
Klimat kształtują takie czynniki jak:
aktywność Słońca,
lokalne zmiany nasłonecznienia,
kształt i położenie kontynentów,
aktywność wulkaniczna,
skład atmosfery,
prądy oceaniczne.
W całej historii Ziemi mieliśmy 4 okresy, kiedy następowało ochłodzenie( okresy glacjalne), wtedy większość naszej planety pokryta była lodem. Po nich następowały okresy interglacjalne lodowce cofały się. Zmiany klimatu nie są zjawiskiem nowym. W wieku IX-XIII były okresy „średniowiecznego ocieplenia klimatu” wtedy Wikingowie zasiedlili Grenlandię. W wieku XV-XVIII to czas „małej epoki lodowcowej” wówczas na Bałtyku budowano sezonowe karczmy.
Wcześniejsze okresy zmian klimatu następowały na przestrzeni setek tysięcy lat, zaś dzisiejsze zmiany można obserwować w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat. Dzieje się to za szybko, żeby natura w tym człowiek mogła się przystosować.
Od początku Epoki Przemysłowej skład atmosfery zaczął się zmieniać pod wpływem działalności człowieka, której skutkiem jest emisja gazów w efekcie spalania głównie paliw kopalnianych. Do atmosfery dostaje się dodatkowa ilość gazów cieplarnianych. Naukowcy uważają, że w miarę wzrostu ilości CO2 mechanizm cyklu węglowego zaczyna słabnąc a przez to możliwe będzie dalsze zwiększenie ilości gazów cieplarnianych związane z uwolnieniem się olbrzymich pokładów metanu i CO2 uwięzionych w wiecznej zmarzlinie, uwolnienie CO2 w pożarach.
Sam problem nie ogranicza się jedynie do wzrostu temperatury, ale że te zmiany zachodzą tak szybko. Podwyższenie temperatury Ziemi o 10 spowoduje wymarcie przynajmniej 10% gatunków żyjących na naszej planecie.
Skoki temperatury, które trwały tysiące lat, teraz następują w przeciągu półwiecza. To zbyt krótki czas, aby ziemia mogła uruchomić swoje homeostatyczne procesy umożliwiające dalsze funkcjonowanie ekosystemów.
Ze zmianami klimatu związanych jest wiele zjawisk:
topnienie lodowców- znikają lodowce w różnych częściach globu w Andach, Himalajach, na Alasce.
zanik rzek, kryzys wodny - spowodowany jest zmniejszeniem się powierzchni lodowców.
rozmarzanie wiecznej zmarzliny- wieczna zmarzlina pokrywa około 10 milionów kilometrów kwadratowych w znacznej części zamrożonych od kilku tysięcy lat. Jej rozmrożenie powoduje uwolnienie drzemiących w torfie bakterii, które przez ten czas wyprodukowały miliardy ton metanu i CO2
wzrost poziomu oceanów
zmiany w oceanach- rozpuszczenie w wodzie CO2 spowoduje ich wzrost kwasowości, co zagraża wielu żyjącym tam organizmom.
wzrost mocy huraganów.
zmiany w opadach, susza i pustynnienie-przesuwanie się stref klimatycznych.
globalne ocieplenie to także: fale upałów, zmiany prądów oceanicznych, powodzie, burze, lawiny błotne, pożary, ekspansja szkodników i choroby.
Analiza serii pomiarów max i min rocznych temperatur powietrza dla wybranych 14 stacji meteorologicznych charakteryzujących większe regiony ...