Dodaj publikację
Autor
Marzena Brodecka
Data publikacji
2011-03-04
Średnia ocena
4,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki przeznaczony jest dla uczniów klasy 6 i dotyczy wykształcenia umiejętności obliczania objętości prostopadłościanu i i wykorzystania tej wiedzy w praktyce.
 Pobierz (docx, 15,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji matematyki

Klasa 6

Temat zajęć: Objętość prostopadłościanu

Cele zajęć:

Dydaktyczne (operacyjne):

Uczeń:

zna budowę prostopadłościanu,

potrafi wskazać przykłady prostopadłościanów w najbliższym otoczeniu,

potrafi obliczyć pole powierzchni i objętość prostopadłościanu, korzystając ze wzoru;

potrafi obliczyć objętość bryły, wykorzystując do tego pojemniki z podziałką objętości lub podać swój sposób obliczeń,

potrafi obliczyć pojemność akwarium i sprawdzić swoje obliczenia, napełniając je wodą,

zna jednostki objętości i potrafi je zamieniać,

Wychowawcze:

rozwijanie praktycznych umiejętności stosowania pojęcia objętości w życiu codziennym,

połączenie teorii z praktyką- uczeń zauważa, że wiedza przydaje się w praktyce,

włączenie do aktywnej pracy w grupie

Czas pracy: 45 minut

Metody pracy: pokaz, ćwiczenia

Formy pracy: praca w grupach

Środki dydaktyczne: pudełka i przedmioty o kształcie prostopadłościanu, gotowe plastikowe modele brył (z otworem ) z podziałką do oznaczania objętości, pojemniki miarki- z podziałką mililitrową, sól

Przebieg zajęć:

Powitanie uczestników. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Wprowadzenie do tematu zajęć.

Pogadanka na temat zastosowania pojęcia pojemności i objętości. Uczniowie podają różne przykłady.

Opis budowy prostopadłościanu na wybranych modelach.

Wzór na obliczenie pola prostokąta i kwadratu - uczeń pisze na tablicy i wyjaśnia zapis.

Wzór na obliczenie objętości prostopadłościanu – uczeń pisze na tablicy i wyjaśnia zapis.

Tok zajęć:

Podanie tematu zajęć i napisanie na tablicy.

Podzielenie uczniów na dwie grupy 4 osobowe. Każda grupa otrzymuje kartę pracy i udaje się na swoje stanowisko pracy.

Etapy pracy w grupie:

Uczniowie zapoznają się z planem pracy,

Dokonują pomiaru długości i szerokości krawędzi podstawy i wysokości plastikowego modelu prostopadłościanu, zapisują dane na karcie pracy i obliczają objętość. Wynik podają w i przeliczają na , litry i mililitry.

Sprawdzają poprawność swoich pomiarów. W tym celu napełniają swój model prostopadłościanu solą, wykorzystując do tego jeden z pomocniczych pojemników-miarek. Notują wyniki.

Wykonują pozostałe zadania podane na karcie pracy:

obliczają pojemność akwarium o podanych wymiarach,

podają swoją wersję wymiarów akwarium o danej pojemności

Na koniec każda z grup prezentuje wyniki swojej pracy

Podsumowanie:

Podsumowaniem zajęć będą odpowiedzi uczniów na pytanie, co im dały dzisiejsze zajęcia i w jaki sposób wykorzystają zdobytą tu wiedzę w życiu codziennym.

KARTA PRACY

Przygotujcie plastikowy model prostopadłościanu z podziałką na oznaczenie objętości.

Dokonacie pomiarów:

Długość podstawy…………………cm

Szerokość podstawy…………………cm

Wysokość ……………………………cm

Zapiszcie wzór na obliczenie objętości prostopadłościanu, podstawcie dane do wzoru i wyliczcie. Wynik podajcie w i przeliczcie na , litry i mililitry

Przygotujcie pojemnik z miarką i wsypcie za jego pomocą odpowiednią ilość soli, aby wypełnić prostopadłościan. W ten sposób sprawdzicie, czy wasze powyższe obliczenia są prawidłowe.

Wynik zapiszcie poniżej ...