Dodaj publikację
Autor
magdalena kuska
Data publikacji
2011-03-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
85

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja matematyki dla klasy I Technikum Architektury Krajobrazu - Pierwiastki kwadratowe.
 Pobierz (doc, 183,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
KLASA I T.A.K.

Temat: PIERWIASTKI KWADRATOWE.
Czas trwania lekcji: 1 godzina
Typ lekcji: lekcja ćwiczeniowa - problemowa
Kto? Kiedy? Dla kogo?
Lekcja matematyki dla klasy I Technikum Architektury Krajobrazu, październik, opracowała Magdalena Kuska.
Cel ogólny:
▪ rozszerzenie wiadomości o pierwiastkach

Cele edukacyjne: uczeń powinien:
▪ znać definicje pierwiastka n- tego stopnia i prawa działań na pierwiastkach
▪ umieć stosować twierdzenia o działaniach na pierwiastkach w zadaniach
▪ ćwiczyć pamięć, spostrzegawczość, aktywną postawę i rozumowanie przez analogię
Metody i formy pracy wykorzystywane na lekcji:
▪ dialog nauczyciela z uczniami, dyskusja
▪ czynnościowa - aktywizacja uczniów i ćwiczenia na obliczanie pierwiastków
▪ praca dwójkami (w ławkach)
Środki dydaktyczne:
▪ zeszyt
▪ karteczki z twierdzeniami o działaniach na pierwiastkach
▪ karteczki z przykładami (przygotowany załącznik)
▪ plansza z twierdzeniami o działaniach na pierwiastkach

Przebieg lekcji:

Część przygotowawcza:
▪ wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji
▪ nawiązanie do tematu lekcji (pytania problemowe typu: jaka liczba do potęgi drugiej jest równa 9 itp. oraz nawiązanie do działań i do nich wzajemnie odwrotnych: dodawanie – odejmowanie, mnożenie – dzielenie, a następnie uświadomienie uczniom potrzeby określenia działania odwrotnego do potęgowania).
Część podstawowa:
▪ podanie tematu i celu lekcji, omówienie metod pracy
▪ opracowanie tematu:
1. odesłanie do definicji pierwiastka (podręcznik str. 42) i przykłady na zastosowanie tej definicji (podręcznik str. 42)
2. przypomnienie praw działań na potęgach i uświadomienie konieczności wprowadzenia analogicznych praw działań na pierwiastkach oraz odesłanie do twierdzeń na karteczkach i planszy
3. przykłady zastosowań wybrane z podręcznika
4. rozdanie karteczek z przykładami (załącznik) w kopercie dla każdej ławki
5. objaśnienie ewentualnych wątpliwości i pytań
6. odczytanie powstałego hasła ("Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej”. ALBERT EINSTEIN) i zebranie kartek z rozwiązaniami przykładów
7. wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i problemów dotyczący przykładów na karteczkach, odpowiedzi na pytania uczniów, wyjaśnienie problemów.
Część końcowa:
▪ podsumowanie lekcji
▪ ocena osiągnięć uczniów
▪ zadanie pracy domowej z objaśnieniem.

ZAŁĄCZNIK

Oblicz i uporządkuj liczby od najmniejszej do największej.

| | | | | |
|Z |Ł |O |T |A |
| | | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | | |
|M |Y |Ś |L |
| | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | | | | | | |
|W |S |Z |Y |S |T |K |O |
| | | | | | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | | | | |
|N |A |L |E |Ż |Y |
| | | | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | | | | | | |
|U |P |R |A |SZ |CZ |A |Ć |
| | | | | | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | |
|J |A |K |
| | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |

| | | | | |
|T |Y |L |K |O |
| | | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | | | |
|M |O |Ż |N |A |
| | | | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |[pic] |

| | | |
|A |L |E |
| | | |
|[pic] |[pic] |[pic] |

| | | |
|N |I ...