Dodaj publikację
Autor
magdalena kuska
Data publikacji
2011-03-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
77

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki dotyczący WŁASNOŚCI FUNKCJI KWADRATOWEJ z dwoma załacznikami do pracy indywidualnej i w grupie. Ciekawa lekcja z wykorzystaniem zadań maturalnych.
 Pobierz (doc, 86,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
KLASA II B L.P.

Temat: Własności funkcji kwadratowej- przykłady i rozwiązywanie zadań.
Czas trwania lekcji: 2 godziny
Typ lekcji: lekcja ćwiczeniowa
Kto? Kiedy? Dla kogo?
Lekcja matematyki dla klasy II b Liceum Profilowanego, październik, opracowała Magdalena Kuska.
Cel ogólny:
▪ wyćwiczenie umiejętności zastosowania ekstremum funkcji kwadratowej w zadaniach
▪ rozwiązywanie różnych zadań na zastosowanie poznanej teorii dotyczącej wykresu i miejsc zerowych funkcji kwadratowej

Cele edukacyjne: uczeń powinien:
▪ potrafić omówić własności funkcji kwadratowej
▪ potrafić sporządzać wykresy funkcji kwadratowych
▪ umieć wyznaczać ekstremum funkcji kwadratowej
▪ umieć wyznaczać najmniejszą i największą wartość funkcji kwadratowej w przedziale
▪ umieć rozwiązywać zadania z wykorzystaniem poznanych wiadomości
▪ potrafić czytać ze zrozumieniem
▪ myśleć logicznie i stosować teorię w praktyce.
Metody i formy pracy wykorzystywane na lekcji:
▪ dialog nauczyciela z uczniami, dyskusja
▪ metoda poszukująca
▪ grupowe myślenie twórcze ('burza mózgów', 'deszcz pomysłów' itp.)
▪ praca w grupach
Środki dydaktyczne:
▪ zeszyt
▪ karteczki z przykładami (przygotowany załącznik)
▪ karty pracy (przygotowany załącznik)
▪ plansze tematyczne
Przebieg lekcji:
Część przygotowawcza:
▪ wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji
▪ nawiązanie do tematu lekcji
Część podstawowa:
▪ podanie tematu i celu lekcji, omówienie metod pracy
▪ opracowanie tematu:
1. podział uczniów na 4 grupy i przydzielenie im odpowiednich przykładów (załącznik 1):
grupa I – przykład 1
grupa II - przykład 2
grupa III – przykład 3
grupa IV – przykład 4
2. objaśnienie ewentualnych wątpliwości i pytań
3. dwie grupy, które jako pierwsze poprawnie wyznaczą współrzędne wierzchołka paraboli otrzymują zadania do rozwiązania za 5 punktów, dwie pozostałe grupy za 3 punkty
4. rozdanie kart pracy z zadaniami (załącznik 2)
5. objaśnienie ewentualnych wątpliwości i pytań
6. rozwiązywanie zadań na tablicy (wybrany przedstawiciel grupy)
7. wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i problemów
8. rozwiązywanie zadań na zastosowanie własności funkcji kwadratowej przy utrzymaniu właściwego poziomu aktywności uczniów (załącznik 2, zadania 5-8).
Część końcowa:
▪ podsumowanie lekcji
▪ ocena osiągnięć uczniów
▪ zadanie pracy domowej z objaśnieniem.
ZAŁĄCZNIK 1
PRZYKŁAD 1
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 2
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 3
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 4
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 1
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 2
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 3
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

PRZYKŁAD 4
Wyznacz współrzędne wierzchołka paraboli:
[pic]

ZAŁĄCZNIK 2

Zastosowanie funkcji kwadratowej w zadaniach.

Zadanie 1. (5 pkt)

Naszkicuj wykres funkcji [pic], gdzie [pic]. Podaj jej zbiór wartości oraz przedziały, w których funkcja przyjmuje wartości ujemne. Zapisz wzór funkcji [pic] w postaci kanonicznej.

Zadanie 2. (3 pkt)

Trójmian kwadratowy [pic] osiąga największą wartość równą 5 ...