Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji historii i społeczeństwa w klasie IV
Temat zajęć: O władcach z dynastii Piastów – powtórzenie wiadomości.
Dział programowy: Opowieści o historii ojczystej
Cele:
Uczeń:
wie, że twórcą państwa polskiego i pierwszym historycznym władcą był Mieszko I
pamięta, że w roku 966 Polska przyjęła chrzest i stała się państwem chrześcijańskim
pamięta, że pierwszą historyczną stolicą Polski było Gniezno
pamięta, że Bolesław Chrobry jako pierwszy z polskich władców koronował się na króla
pamięta, że Kazimierz Wielki przeszedł do historii jako wielki budowniczy i dobry gospodarz
zna pojęcia: dynastia, danina, drużyna, poganie, biskup, biskupstwo, patron, podgrodzie
rozumie, dlaczego Mieszko I przyjął chrzest
rozumie znaczenie zjazdu gnieźnieńskiego
rozumie pojęcia: dyplomata, ratusz
rozumie podział społeczeństwa średniowiecznego na stany
potrafi uporządkować wydarzenia w kolejności chronologicznej
potrafi połączyć postacie z wiążącymi się z nimi wydarzeniami
potrafi na osi czasu zaznaczyć i przyporządkować daty wiekowi: chrztu Mieszka I (966r.), zjazdu gnieźnieńskiego (1000r.), koronacji Bolesława Chrobrego (1025r.), wygaśnięcia dynastii Piastów (1370r.)
Metody i formy pracy: praca w grupach, uzupełnianie kart pracy, praca z osią czasu, dialog (rozmowa nauczająca)
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające polskich władców: Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Kazimierza Wielkiego
oś czasu
karty pracy
kartki z zapisanymi pojęciami, które należy zapamiętać i umieć wyjaśnić ich znaczenie
kartki z opisami
Przebieg lekcji:
Część wstępna
Czynności organizacyjno – porządkowe, sprawdzenie obecności, sprawdzenie i omówienie pracy domowej.
Podanie celów lekcji – przypomnienie, utrwalenie i usystematyzowanie wiadomości z trzech poprzednich lekcji dotyczących władców z dynastii Piastów.
Zapisanie tematu lekcji na tablicy przez nauczyciela. Uczniowie zapisują go w zeszytach przedmiotowych.
Część zasadnicza
1. Nawiązanie do tematu. Nauczyciel zadaje dwa wstępne pytania,
uczniowie odpowiadają:
N. Co znaczy pojęcie dynastia?
U. Wyjaśniają pojęcie dynastia.
N. Wymieńcie władców Polski z dynastii Piastów, o których mówiliśmy na trzech ostatnich lekcjach.
U. Wymieniają władców Polski z dynastii Piastów, o których była mowa na poprzednich lekcjach.
Praca w grupach.
Uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy. Przedstawiciel każdej grupy losuje ilustrację przedstawiającą jednego z władców Polski z dynastii Piastów i przykleja ją na arkusz szarego papieru. Następnie każda grupa otrzymuje kartkę, na której znajdują się informujące o dokonaniach trzech poznanych władców z dynastii Piastów. Zadaniem każdej grupy jest wybranie tylko tych opisów, które dotyczą wylosowanego przez zespół władcy i zapisanie ich na kartce pod ilustracją.
Na każdej kartce są zapisane następujące zdania:
Wykupił ciało biskupa Wojciecha od Prusów.
Wprowadził nowy srebrny pieniądz – grosz królewski.
Dzięki jego decyzji Polska stała się krajem chrześcijańskim.
Pierwszy król Polski.
Przyjął chrzest w 966 roku.
„Zastał ...